תכניות לימודים לגיל הרך

תכניות הלימודים לגיל הרך של התנועה הרפורמית שואפות לתת למחנכות הגיל הרך, לילדים ולהורים תמונה הוליסטית ומתקדמת של המסורת היהודית כמסורת חיה, מתחדשת ומשמעותית לחייהם. החומרים החינוכיים מבוססים על עקרונות היהדות המתקדמת של כבוד, שוויון, לימוד, צדק סביבתי וצדק חברתי. אנו רואים את כל הדמויות בגן - ילדים, הורים, מחנכים והקהילה כשותפים למעשה החינוכי ושואפים ליצור שפה יהודית משותפת באמצעות סיפורי התורה, חז"ל, אמנות ומוסיקה יהודית. התכניות נותנות לגננת כלים מעשיים לפיתוח תכנים יהודיים בגן באמצעות אשכולות הידע הנהוגות במשרד החינוך תוך שימת דגש על הממד החוויתי.

"והגדנו לילדנו: מתווה לאורח חיים יהודי בגן" - התכנית מנחה את הגננת כיצד לבנות אורח חיים יהודי מתקדם כחלק אינטגראלי מחיי היום יום בגן וכיצד לעודד התפתחות רוחנית ומוסרית בילדים בגיל הרך. התכנית מתייחסת ללוח השנה העברי ומבטאת את היהדות בתפילות וברכות, טקסים, מצוות וערכים. התכנית כוללת דיסק על עיצוב הסביבה החינוכית-יהודית בגן עם תמונות של לוחות, חגים וטקסים לאורך השנה.

אורייתא הביתה - התכנית מכילה 29 סיפורים מפרשת השבוע בשפה פשוטה ומובנת עם הפעלות להורים וילדים, לגן חובה וכיתות א-ב.

קיימות יהודית - האחריות שלנו כלפי הסביבה שבה אנו חיים והקשר שבין האדם לטבע הם נושאים שהמסורת היהודית עסקה בהם לאורך כל תקופותיה. התכנית באה להקנות תפיסה סביבתית יהודית ולתת לגננת ולמשפחות כלים מעשיים להתנהגות ידידותית לסביבה בגן, בבית ובסביבה הקרובה לאורך השנה. התכנית כוללת חוברת לגננת וערכה למשפחה.

תמונות מספרות יהדות - ערכת תמונות המציגה את מעגל השנה ואורח החיים היהודי. הערכה באה לענות על צורך הגננת לתמונות שמציגות יהדות פלורליסטית, שוויונית וליברלית. בערכה 18 תמונות צבעוניות בגודל A4 מנוילנות. מלווים את התמונות טקסטים ומקורות על החגים והטקסים המופיעים בתמונות, הערכים הבאים לידי ביטוי בחג, מנהגים, תפילות וברכות והצעות לפעילויות עם הילדים. לערכה מצורף CD ובו הטקסטים וכותרות לתמונות.

גיבורות וגיבורי ישראל באים לגן - תוכנית אשר מטרתה להביא לילדי הגן ערכים יהודיים באמצעות סיפורים של גיבורות וגיבורי ישראל מכל הזמנים. באמצעות הסיפורים הילדים לומדים שיש פנים שונות לגבורה. התוכנית משולבת במשחקים והפעלות שבעזרתם יכולים הילדים להתנסות בדפוסי התנהגות שמשקפים את הערכים של הגיבורים.

חביב האדם שנברא בצלם, על חיים ביחד וקבלת השונה - אסופה העוסקת בייחודיות של כל אחד ובתרומתו למרקם אנושי משותף.

תכניות סביב לוח השנה העברי

השבת שלי - תכנית בנושא השבת הכוללת חומר רקע למחנכות, הצעות ליום שישי בגן וטקסי קבלת שבת והבדלה. החוברת כוללת סיפורים ושירים, עבודות יד והצעות לפעילויות יצירה ומשחק לילדים.

אור קטן, ערכת חנוכה לגננות - הערכה מציעה למחנכת חומר רקע על חג החנוכה והערכים של פלורליזם, היחס לשונה וצדק חברתי הבאים לידי ביטוי בחג. בערכה הצעה כיצד לספר את סיפור החג, הצעות לפעילות סביב הנושאים של אור ונסים, הצעה לטקס הדלקת נרות בגן וכן הצעה לעיצוב הסביבה החינוכית לקראת החג.

יום העצמאות - לקראת יום העצמאות אנו מבקשים להדגיש את הערכים שמייחדים אותנו, כתנועה יהודית דתית מתקדמת, המשלבים ציונות עם כמיהה לשלום עם שכנינו. אנו מציעים לקראת יום העצמאות לשים דגש על נושא השלום והסובלנות כערכים מכוננים לצד ההיבטים האחרים של החג: הקשר בין עם ישראל וארץ ישראל, עליה וקליטה, החג כיום הולדת למדינה, סמלי המדינה, מגילת העצמאות והתפילה לשלום המדינה.

"וחג שבועות תעשה לך" – ערכת חג שבועות לגן - הערכה מתייחסת לחג השבועות על כל הבטיו. כל פרק עוסק בהיבט אחר של החג מספירת העומר ושבועות, דרך הקציר, העלייה לרגל והבאת הביכורים, שבעת המינים, מתן תורה, מגילת רות ומנהגי החג. בכל פרק מבוא לגננת והצעות לפעילויות מגוונות לילדים.

אגף החינוך מזמין אתכם/ן לצפות ולהוריד מבחר תוכניות חינוכיות באתר – כאן.

לתוכניות נוספות ופרטים על פעילויות האגף: 02-6203479 דוא"ל Hinuch@reform.org.il