כתבות

חודש של סליחות

"בֶּן-אָדָם מַה לְּךָ נִרְדָּם קוּם וּקְרָא בְתַחֲנוּנִים"

חודש אלול בפתח. זמן של התבוננות עצמית, לימוד והכנה לקראת הימים הנוראיים. הכנה זו מתלבשת בצורה טקסית בסליחות, אותם סדרי התפילות, פיוטים ופסוקים המוקדשים להתוודות על החטאים, בקשת סליחה ועשיית תשובה. הסליחות נאמרות לפנות בוקר בבתי כנסת ספרדים החל מצאת ראש חודש אלול ולקראת ראש השנה גם בקהילות אשכנז.

בצד תפילת הסליחות, בקהילות היהדות הרפורמית, מושם דגש בימים אלו על לימוד ושיח סביב נושאים שונים המחייבים חשבון נפש אישי ובמיוחד ציבורי. אירועי הלימוד, התפילה והעשייה החברתית במהלך חודש אלול ובימים הראשונים של השנה העברית מכוונים לחיבור המיוחד שיצרה המסורת היהודית בין תחושת ההתחדשות והתקווה של ראשית השנה לבין המחויבות להישיר מבט אל המראה או בלשונם של פיוטי הסליחות: "נחפשה דרכנו ונחקורה".

בין אם אנו מקיימים את המנהג המסורתי ובין אם לא, אם החלטנו לעשות בחשבון נפש כבר עכשיו, אנו ניצבים בפני התמודדות לא פשוטה במישור האמוני – מהי אמת המידה למעשינו? כושר השיפוט שלנו? האלוהים? הקהילה? היכן אנו ממקמים את עצמו ברצף שבין עפר ואפר לאדם ריבוני? עצם הניסיון לענות על שאלה עצמה דורש גם הוא עיון לימוד והתבונות.


איננו באים לענות, אלא להציע מספר מקורות להשראה, לימוד ותפילה:


פתח לנו שער – אסופת תפילה, לימוד והגות: הכוללת מקורות מסורתיים ומודרניים בנושא הסליחה, התשובה וחשבון הנפש. האספוה מחולקת לששה שערים כנגד ימות השבוע ומשמשת למעמדי סליחות ביחיד ובציבור או כנקודות מוצא למחשבה ולימוד. היא מתאימה גם לימי הסליחות וגם לימים הנוראיים - להורדת האסופה לחצו כאן!זמן אלול
- בית המדרש הישראלי לרבנות מזמין את אותך להצטרף לשישה ימי סליחות ולימוד משמעותי במהלך חודש אלול. בתכנית: שאלות של תשובה, תיקון המידות, סליחה והכנה לימים הנוראים ממקורות עתיקים וחדשים. כל בוקר יתחיל בסליחות בבית הכנסת וימשיך בבית המדרש בלימוד עם מיטב המרצים והמרצות - לפרטים והרשמה לחצו כאן!מאמרים וחומרי עיון על הסליחות ובסימן חשבון נפש:

מבוא לסדר הסליחות - הרבה פרופ'  דליה מרקס

יום הדין ומידת הרחמים - הרב פרופ' יהוידע עמיר

למעמדי סליחות נוספים הכנסו לאתר החגים התנועתי:
סליחות וימים נוראים תפילה ומסכתות חג 

למאמרים נוספים באתר החגים התנועתי:
סליחות וימים נוראים | מאמרים


החיים שיש לך
יונה וולך

הַחַיִּים שֶׁיֵּשׁ לְךָ
הֵם הַחַיִּים שֶׁחָיִיתָ
הַבֵּט אָחוֹרָה בַּהֲבָנָה
מְצָא אֶת נְקֻדַּת הַבְּרֵאשִׁית
הַבְּרִיאָה
בְּרָא אֶת עַצְמְךָ
זֶה הָעוֹלָם הַטּוֹב בְּיוֹתֵר
הַיָּחִיד
שֶׁתּוּכַל לִבְרֹא
כָּל זֶה מָצוּי בְּתוֹכְךָ
גַּלֵּה אוֹתוֹ
הַתְחֵל מֵהַתְחָלָה
הַבֵּט עַל חַיֶּיךָ
כְּעַל שִׁעוּר רַע
עַל מַה שֶׁהָיָה
כְּעַל עֹנֶשׁ
הַרְחָקָה
עֲמִידָה בַּפִּנָּה
נוֹקְאַאוּט בַּסִבּוּב הָרִאשׁוֹן
תַּקֵּן כְּאֶחָד שֶׁהִבְרִיא
כְּאֶחָד שֶׁחָלָה.

מופיע באסופה 'פתח לנו שער'