כתבות

החרפה דרמטית במשבר יחסי יהדות התפוצות וממשלת ישראל

לאור אי מימוש מתווה הכותל
[עיקרי המתווה בתחתית הכתובה]

ביום רביעי הקרוב, 2.11.16, ראש חודש חשוון, יצעדו רבני ורבות התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית מרחבי העולם בצעדת מחאה, כשבידיהם ספרי תורה, משער האשפות אל עבר רחבת הכותל במחאה על אי יישום מתווה הכותל. עם תום הצעדה, יצטרפו הרבנים והרבות אל תפילת ראש החודש של נשות הכותל ולאחריה, תתקיים תפילה ברחבה העליונה.

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל: "ממשלת ישראל מלינה על ההחלטות הבינלאומיות הפוגעות בקשר של העם היהודי לירושלים, אבל ממשיכה להדיר מיליוני יהודים במקום התפילה הקדוש ביותר לעם היהודי, תוך גרימת נזק בלתי הפיך ליחסי ישראל והתפוצות".

הרב ריק ג'ייקובס, נשיא התנועה הרפורמית בצפון אמריקה: "הגבול עובר כאן ועכשיו. לא ניתן לממשלת ישראל לזלזל במיליוני יהודים ברחבי העולם".

ב 31.1.2016 אישרה ממשלת ישראל ברוב של 15 שרים כנגד 5 את הסכם הכותל בתום מו"מ שנמשך 3 שנים בשיתוף רב הכותל והמפלגות החרדיות. המתווה כלל את הקמתה של עזרת ישראל - רחבה שלישית, שוויונית שתוקצה לרפורמים, לקונסרבטיבים ולנשות הכותל.

תשעה חודשים חלפו מהיום בו ממשלת ישראל אישרה את מתווה הפשרה ההיסטורי בכותל.
תשעה חודשים בהם נכנעת ממשלת-ישראל לרחוב החרדי שמפעיל לחצים עצומים על חברי-הכנסת החרדים לסגת מההסכמות, אותם חברי כנסת שהיו שותפים מלאים לניסוח המתווה והסכימו לו.
תשעה חודשים בהם מדינת ישראל היא איננה הבית של העם היהודי.
ממשלת ישראל חייבת להחליט האם מדינת ישראל היא מדינת החרדים או מדינת כל העם היהודי.


יהדות התפוצות אומרת - עד כאן!

ביום רביעי הקרוב, ראש חודש חשוון, 2.11.2016 תתקיים צעדת מחאה של ראשי התנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות, יחד עם ספרי תורה, אל רחבת הכותל

לו"ז צעדת ותפילת המחאה:

06:30 בבוקר: "מצעד הרבנים" - צעדת ספרי התורה: מצעד מחאה פומבי שבראשו הרב ריק ג'ייקובס- ראש התנועה הרפורמית בצפון אמריקהוהרב סטיב וורניק- ראש התנועה הקונסרבטיבית בצפון אמריקה.  ומהעולם - בדרישה מראש ממשלת ישראל ליישם לאלתר את מתווה הפשרה בכותל.
7:00 בבוקר:     תפילת שחרית עם נשות הכותל
8:30 בבוקר:     תפילה שוויונית ברחבה הציבורית העליונה של הכותל  בהובלת רבני ורבות התנועה הרפורמית והקונסרבטיבית מהארץ ומחו"ל.

עיקרי מתווה הכותל
  • כותל אחד: כניסה אחת לכותל המערבי. הכניסה תהיה מחולקת לשלושה נתיבי בידוק -   נשים, גברים ומעורב. אחרי הבידוק יכול כל אדם לבחור באיזה כותל הוא רוצה לבקר. לבחור(!) בין הרחבה הצפונית של הכותל המערבי, בה מנהג המקום הוא אורתודוקסי. או הרחבה הדרומית של הכותל המערבי, בה מנהג המקום הוא שוויוני בהתאם למנהג היהדות הקונסרבטיבית והיהדות הרפורמית. שתי הרחבות, הצפונית והדרומית, תהיינה מצוידות בספרי תורה, סידורים, שולחנות לקריאה בתורה וכל שנחוץ לתפילה בהתאם לסגנון בו את או אתה חפצים.
  • שוויון ופלורליזם: תקנות השמירה על מקומות קדושים יעודכנו, ולראשונה בספר החוקים של מדינת ישראל יופיעו המילים המפורשות: "...מנהג המקום יתבסס על העקרונות של פלורליזם ושיוויון מגדרי, והתפילה במקום תהא תפילה שוויונית ומעורבת של נשים וגברים גם יחד, ללא מחיצה".
  • גודל: הרחבה השוויונית תהיה רבת מפלסים, גדולה ורחבת ידיים. היא תשתרע על פני שטח שיכלול רחבת תפילה מוגבהת (בנויה) ואת כל שטח הרחוב ההרודיאני. שטח התפילה הכולל יעמוד על כמעט 900 מ"ר (לשם השוואה מדובר על שטח שהוא כ- 70% מעזרת הגברים הקיימת, ו- 130% מעזרת הנשים הקיימת).
  • ניהול הרחבה: מועצה ציבורית, במינוי רוה"מ, שבראשה יו"ר הסוכנות ו- 6 נציגים לתנועה הקונסרבטיבית, לתנועה הרפורמית ולנשות הכותל; לצד 6 נציגים ממשרד רוה"מ, משרד התפוצות, ורשות העתיקות. זוהי המועצה הסטטוטורית הראשונה בה מתמנים, בהגדרה, נציגי הזרמים.
  • תקציבים: משרד רוה"מ יקצה תקציב קבוע, שנתי, שלא יפחת מ- 5,000,000 ₪ לניהול הרחבה החדשה, תחזוקתה, ופרסום שירותי הדת שספק לכלל הציבור בישראל על פי המנהג הרפורמי והקונסרבטיבי.
  • הרחבה הציבורית: רחבת הכותל העליונה, זו שמעל רחבת התפילה (עזרת גברים/נשים הקיימת כיום) תוגדר כרחבה ממלכתית ותשמש כמקום לעריכת טקסים ממלכתיים, לאומיים וצבאיים בלבד. תפילה תתאפשר בה רק במספר מועדים מוגדרים בשנה (ט' באב, שלושת הרגלים וכיו"ב) בהם אין די ברחבת בעזרת הנשים והגברים הקיימות. התפילה במועדים אלו תתקיים ברחבה על פי המנהג האורתודוקסי.    

הכותל חשוב לא רק ליהדות התפוצות אלא גם לנו!
הרחבה השוויונית בכותל היא סמל לריבוי ולאחדות של עם ישראל
קראו עוד כאן >>