כתבות

מדוע נחגג יום המשפחה ב ל' שבט?

נעמי רז

יום המשפחה מצוין בכל שנה באתריך ל' בשבט לזכרה של הנרייטה סאלד שנפטרה בתאריך זה.

ביוגרפיה קצרה של אישה גדולה

הנרייטה סאלד (1860-1945 ) הייתה מחנכת, עובדת סוציאלית, סופרת ופעילה ציונית. היא הייתה ממייסדות ארגון הנשים הציוניות "הדסה" ועמדה בראש ארגון "עליית הנוער". סאלד היתה בתו הבכורה מבין  שמונה בנותיו של הרב בנימין ואשתו סופי. הנרייטה הייתה האישה הראשונה שלמדה בבית המדרש לרבנים קונסרבטיביים בניו יורק - אך לא הוסמכה לרבנות.               
הנרייטה סאלד נולדה בארה"ב וב 1909 היא הגיעה לארץ ישראל לביקור יחד עם אמה. השתיים הזדעזעו מהתנאים הקשים ששררו אז בארץ, זעזוע אשר הביא את סאלד להקים ב-1912 את הסתדרות הנשים הציונית בארצות הברית הדסה - ארגון שנועד לסייע ליישוב היהודי ולמפעל הציוני בארץ ישראל. סאלד שימשה כנשיאת הארגון.יהודית, ליברלית, פמיניסטית

סאלד פעלה רבות לקידום מעמדן של נשים והייתה מחוברת מאוד למסורת היהודית – ברוח היהדות הליברלית. את תפיסת עולמה ודרכה ניתן לראות מציטוט משנת 1916, כאשר נפטרה אמה וידיד משפחה התנדב לומר קדיש על אמה, סירבה באומרה:
"אני יודעת היטב ומכירה מה שאתה אומר על המנהג היהודי שבדרך כלל קדיש נאמר על ידי בנים זכרים או על ידי גבר אחר והמנהג היהודי יקר מאד וקדוש בעיני. ברם אינני יכולה לבקש ממך לומר קדיש בעד אמי. פירוש הקדיש בשבילי הוא שהקרוב שנשאר בחיים מביע את רצונו וכוונתו בפרהסיא ובאופן בולט לקבל על עצמו היחס לקהילה היהודית שהיה להורה שלו וששלשלת הקבלה לא תינתק מדור לדור כאשר כל דור מוסיף את החוליה שלו. אתה יכול לעשות כך לדורות של משפחתך; אני חייבת לעשות כך לדורות של משפחתי… לאמי היו שמונה בנות ואף לא בן אחד ... כשאבי נפטר, לא הרשתה אמי לאחרים למלא את מקום בנותיה באמירת הקדיש ולכן אני בטוחה שאני מקיימת את רצונה כשאני מסרבת להצעתך ... אתה מבין את דברי, לא?"

אז למה יום המשפחה?

ב 1920 עלתה סאלד לישראל כדי לרכז את מחלקת החינוך והבריאות בהנהלה הציונית. כשעלו הנאצים לשלטון בגרמניה והסוכנות אישרה את הקמת עליית הנוער, סאלד התמנתה לעמוד בראש מפעל זה, ושימשה בתפקיד עד יום מותה, למרות שהיא לא היתה אמא לילדים משלה היא  כונתה "אם הילדים" כי היא היוותה דמות אם לרבים מהילדים שעלו לארץ במסגרות השונות.
בשנות החמישים, כתבה ילדה בת 11 ושמה נחמה בידרמן מכתב לעיתון הילדים "הארץ שלנו" והציעה לקבוע את יום האם בתאריך מותה של הנרייטה סאלד, ל' שבט. בעקבות יזמת העיתון המסורת התקבלה על ידי משרד החינוך ובשנות השמונים הפך יום האם ליום המשפחה אותו אנו חוגגים היום.

הנרייטה סולד