כתבות

חתונה שווה - עם ישראל מאס ברבנות לא ביהדות

אם נסעתם בכבישים בערים הגדולות בארץ או ביניהן בטח כבר ראיתם. שלטי חוצות ענקיים של קמפיין "חתונה שווה" המעודד אנשים להתחתן מחוץ לרבנות. הקמפיין המשותף לנו, לישראל חופשית ולתנועה המסורתית בא לתת מקום במרחב הציבורי שיש מענה למיאוס ההולך וגדל בציבור כלפי הכפייה הדתית בתחום החתונות.

1 מתוך 5

סקרי דעת קהל שנערכו לאחרונה מראים כי 80% מהזוגות החילוניים לא היו רוצים להתחתן דרך הרבנות. ובצדק. טקס החתונה האורתודוקסי עליו מתעקשת הרבנות כולל ממדים בוטים של חוסר שוויון שאיתם לא יכולים אנשים המבססים את הקשר שלהם על שוויו מלא להסכים. כך הופכת החתונה מאחד הרגעים המשמעותיים בו יכולים אנשים להתחבר לעושר וליופי של המסורת היהודית לאירוע היוצר ריחוק וניכור.

אך המיאוס הזה אינו נשאר רק בגדר "דעת קהל". בשנים האחרונות הולכת ומשתנה מציאות החתונות בישראל ועל פי הנתונים כיום 20% מהחתונות מתקיימת מחוץ לרבנות – 1 מתוך 5 חתונות!

להתחתן עם הרבנות

המתחתנים מחוץ לרבנות זוכים למעמד של "ידועים בציבור" שהוא כמעט זהה לזה של נשואים – והמתחתנים דרך חתונה רפורמית זכאים ל "תעודת חופה וזוגיות" אשר עוזרת להוכיח מעמד זה בפני הרשויות (לעוד מידע על התעודה)
. מה שרוב הציבור אינו יודע שבמובן מסוים מעמדם של ידועים בציבור טוב משל הנשואים, גם אלו אשר מתחתנים בחתונה אזרחית כי לא משנה איך התחתנתם – כל זוג הרוצה להתגרש חייב לעבור טקס משפיל ברבנות.


 

הדמוקרטיה היחידה בעולם בה אין חופש דת ליהודים


זו שנה שנייה שעולה קמפיין חתונה שווה אחרי שבשנה שעברה יצא קמפיין רדיו אשר כוון להורים של זוגות צעירים אשר פעמים רבות מהווים חסם בפני הבחירה של הזוג להתחתן מחוץ לרבנות. הקמפיין צפוי להמשיך גם בשנים הקרובות עד שישתנה האבסורד ביחס לנישואים בישראל כפי שמוסבר בהודעה הרשמית של הקמפיין לתקשורת:

"קיים פער עצום בין המציאות הפוליטית בישראל בה אין חופש בחירה בנישואים, לבין עמדות הציבור שתומך בכך. מידי שנה מספר הטקסים שאנו עורכים מכפיל עצמו ואנו עדים למגמה הולכת וגוברת של פתיחות בכל הקשור לאפשרויות השונות לנישואים, כולל בחברה הציונית דתית, מתוך הבנה ברורה של זוגות כי מונופול הרבנות פוגע הן בזכויות אזרח בסיסיות והן ביהדות עצמה. הקמפיין הנוכחי מהווה קריאת כיוון בעיקר לממשלת ישראל והעובדות מדברות בעד עצמן - עם ישראל, על בניו ובנותיו לא מאס ביהדות, אבל בהחלט מאס ברבנות. מדינת ישראל היא המקום היחיד בעולם המערבי בו אין חופש דת ליהודים, הדמוקרטיה היחידה בעולם בה יהודים לא יכולים לחגוג את יהדותם כרצונם. אנו מסרבים להיכנע לאקט הכפייתי הזה, הכמעט אלים הזה, המכריח יהודים בישראל להינשא רק בדרך יהודית אחת. עוד מספר שנים כל זוג שני יתחתן מחוץ לרבנות ואז המערכת הפוליטית תהיה חייבת להכיר במהפכה ולהסדיר זאת בחקיקה. עד אז אנחנו ממליצים להשתמש באלטרנטיבות הקיימות, ובכללן גם אלטרנטיבות דתיות, ולהתחתן בחתונה יהודית ושוויונית מחוץ לרבנות."

 לכבוד הקמפיין השקנו את בטבעת זוג: אתר חדש ומעוצב
עם כל המידע על חתונות רפורמיות >>