כתבות

גאווה יהודית

חומרים נוספים:

למה שבת גאווה?

לכתבה המלאה

לחצו כאן >>


"אדם טובע כמהמטבעות בחותם אחד, וכולן דומים זה לזה, ומלך מלכי המלכים, הקדוש ברוך הוא, טבע כל אדם בחותמו של אדם הראשון, ואין אחד מהן דומה לחברו" (משנה סנהדרין פרק ד', משנה ה).

היהדות מלמדת אותנו כי ההבדלים בין בני האדם הם מעשה אלוהי: הקדוש ברוך הוא ברא אותנו שונים ונבדלים זה מזה. לכל אחד ואחת מאתנו פרצוף, דעה ונטייה משלו, משלה. לחלקנו נטייה מינית כזו ולחלקנו - אחרת, וכולנו נבראנו בצלם. יחד עם חברינו וחברותינו הלסביות, ההומואים הביסקסואלים והטרנסג'נדרים, אנו בתנועה הרפורמית חוגגים את קדושת חייו של כל אדם ופועלים לממש את צלם האלוהים הטבוע בכולנו.

התנועה הרפורמית בישראל מובילה את השיח הדתי לקבלת חברי הקהילה הגאה כחברים שווים בחיי החברה בישראל, ובחיי הדת בקהילותינו. הזמנה כנה של חברי הקהילה הגאה לקהילותינו משמעותה ההכרה בערך, בייחודיות, ובסיפור החיים של חברי הקהילה הגאה, ובתרומה שמשפחות גאות תורמות לקהילותינו. מתוך הזמנה זו, קהילותינו יתעשרו במגוון אנושי רחב יותר, וחברי הקהילה הגאה יוכלו ליהנות מחיי קהילה ומן המשמעות שקהילות התנועה מציעות לכלל החברים והחברות בהן.

על מנת להרחיב ולחגוג את ההזמנה של חברי הקהילה הגאה מציינות קהילות התנועה במהלך החודשים יוני ויולי(בשבתות שונות) את שבת הגאווה - באמצעות תפילה, לימוד וסדנאות. ציון שבת גאווה בתנועה הרפורמית החל כיוזמה של קהילת "כל הנשמה" בירושלים לפני חמש שנים ומאז מציינות וחוגגות אותו עוד ועוד קהילות.

אנו שמחים לשתף אתכם בחוברת שבת גאווה אשר נועדה ללוות את התהליך הקהילתי של הזמנת הקהילה הגאה. דרך שבת הגאווה אנו מבקשים לעבור משלב של קבלת הקהילה הגאה, להזמנה פעילה לשותפות מלאה. החוברת נפתחת במספר סיפורים אישיים של חברי קהילה- בחרנו להביא את קולותיהם של חברי הקהילה הגאה, כחלק ממרקם החיים העשיר של חברי קהילותנו. בהמשך החוברת ניתן למצוא הוראות לשינויים קלים בהתנהלות הקהילתית שיהפכו אותה למזמינה יותר, ופירוט של הצעדים הנדרשים לתכנון שבת הגאווה, ולהתאמתה לקהילות השונות. לבסוף, בחוברת יש מקורות ליטורגיים ואחרים לשימוש הקהילה במהלך שבת הגאווה ונספחים לחוברת עמדות התנועה הרפורמית בנוגע ליהדות והומוסקסואליות.