כתבות

לפנינו המבול?

"לכל אדם, וגם לכל דור, יש  את פרשת השבוע שלו. פרשה שהופכת לסיפור חייו, ברמות העמוקות ביותר. ואני חושש מאד, שהפרשה של הדור שלנו היא פרשת נֹחַ" 
(הרב ארתור יצחק גרין)


המים מציפים, מלאה הארץ חמס. איך מצילים את האנושות? האם נצליח לצאת מאזור הנוחות שלנו, לפני שכבר לא יהיה כ"כ נח…? פרשת השבוע, פרשת נח היא קריאה להתעוררות, ללקיחת אחריות יותר מקיפה יותר ומחויבת ויותר עמוקה לקשר שבין אדם ואדמה, ביננו לבין העולם.
ההיסטוריה מלמדת אותנו שלא קל להתעורר בזמן. אל מול פחד וסכנה יש  לנו נטייה להתעלם ולהדחיק או לכעוס ולהאשים. אבל דווקא מה שנדרש הוא לפתוח את הלב, להרגיש את הקשר העמוק שלנו עם הטבע ועם אנשים שרחוקים מאיתנו, ומתוך קשר ואהבה לשנות את חיינו, לשנות הרגלים, לדאוג לסביבה ממקום הורי, חברי, קהילתי, אמיתי.

לקראת פרשת נח רבות מקהילות התנועה מקדישות את השבת ליהדות ואקולוגיה, והרבנים והרבות ישאו דרשות המקשרות בין פרשת נח ובין איכות הסביבה. אני גאים להציג בפניהם 3 דרשות נבחרות יחד עם לקט חומרים ודרשות שאסף הארגון טבע עברי על הקשר בין יהדות ואיכות סביבה:

טכנולוגיה ,מוסר, ונפש האדם
הרב אור זוהר - המיזם הרפורמי במועצה אזורית משגב

"כמה מתסכל להיווכח שגם היום, התפתחות טכנולוגית שאינה מלווה בהתפתחות מוסרית ורוחנית עלולה לגרום לנזק לא פחות מתועלת. כיצד קורה שדווקא בעידן של שפע, ישנם אנשים רעבים, ופערים חברתיים רק הולכים וגדלים? מדוע הטכנולוגיה שהייתה אמורה לייצר לאנושות יותר פנאי, רק הופכת את חיינו ליותר לחוצים ועסוקים?"

לדרשה המלאה >>

על הנביאה גרטה, ועל התארגנויות סביבתיות מרגשות
הרבה אפרת רותם - קהילת הלב בתל אביב
 
רוב הרגשות שאני חווה ומרגישה מאחרים בנוגע למשבר האקלים אלו רגשות ייאוש, אדישות, תחושת נאכל-ונשתה-כי-מחר-נמות, וכמובן כעס על הבזבוז, פחד וחוסר אונים. אני רוצה להציע דרך אחרת לגייס את כוחותינו על מנת לפעול. אני רוצה להציע לנו את רגש הפליאה, ההתפלאות, ההתפעמות. את היכולת להבחין בפלא.

לדרשה המלאה >>


על החיים ועל המים
הרבה פרופ' דליה מרקס - היברו יוניון קולג' - המכון ללימודי יהדות

"וְיִגַּל כַּמַּיִם מִשְׁפָּט וּצְדָקָה כְּנַחַל אֵיתָן" (עמוס ה, 24). כיצד נוכל להסביר את העובדה, שכיום ליותר ממיליארד בני אדם אין גישה למי שתיה ראויים, ואיך זה קורה בתקופתנו המודרנית כשמיליונים מתים מדי שנה ממחלות הקשורות במים ובהעדרם, וזאת בעוד שבמדינות העשירות מבזבזים בני אדם מאות ליטרים בכל יום על ג'קוזי, אמבטיות פאר ועל פינוקי סרק.

לדרשה המלאה >>

--

להיות בני נוח – יהדות אל מול משבר האקלים
הרב רונן לוביץ - טבע עברי

נוח הוא צדיק מאוד רלבנטי עבורנו כיום. האיש שעבד במרץ במרוץ נגד הזמן כדי לבנות את התיבה להצלת עולם החי, משמש סמל ומופת לצדיק האוניברסאלי. גדולי האומה עודם משמשים לנו כדמויות-על להשראה ולחיקוי במישור האישי והלאומי, אולם כיום זקוקים אנו גם לדמותו של הצדיק הגלובאלי הכלל-אנושי נוח, שנענה לקריאה לדאוג לקיום היקום. אמנם הנתונים התהפכו: נח נדרש להציל את העולם מפני עודף מים, ואילו אנו חרדים מפני מחסור במים, נוח היה צריך לחטוב עצים רבים לשם בניית התיבה, ואילו אנו נדרשים לצמצמם את השימוש בנייר, למחזר ולחסוך בחומרים.
אמנם אנו מזרעו של אברהם אבינו, אך יחד עם זאת, אנו גם בני נוח. לעם ישראל ניתנו מצוות רבות אשר חובת השמירה על היקום מהווה בהן מרכיב חשוב, כגון שבת, שמיטה, בל תשחית, צער בעלי חיים, מצוות שילוח הקן, איסור שחיטת בהמה ובנה ביום אחד ועוד. בעידן בו אנו מצויים עלינו להוביל גם את המהפך התודעתי שכרוך במהלך הסביבתי. עלינו להיות ירוקים לדבר ה'.

את הדרשה המלאה ניתן לקרוא באתר של טבע עברי  >>
בו ניתן למצוא חומרים רבים נוספים על יהדות וסביבה