כתבות

המוסמכים החדשים לרבנות

ביום חמישי כ"ה מרחשוון תשפ"א, 12.11.2020 יצטרפו לשורות התנועה 4 רבנים חדשים!
מומזנים להכיר אותם ולהצטרף לטקס ההסמכה - שבו יהיה ניתן לצפות באופן מקוון

בתמונה מימין לשמאל: אסנת אלדר הרץ | רננה פרס | רגב יעקובוביץ מיכאלי | אורית ברג רוזנבליט


להזמנה ולקישור לטקס ההסמכה לחצו כאן >>לקראת ההסמכה יצא הגיליון העשירי של "עט רצון" כתב העט של ההיברו יוניון קולג'
בו ניתן למצוא יצירות של רבנים ורבות, תלמידים ותלמידות וגם של המוסמכים החדשים

עט רצון - גיליון חגיגי לקראת ההסמכה >>המוסמכים החדשים לרבנות

אסנת אלדר הרץ

ילידת 1977. בת לאימא ילידת ישראל ואבא יליד מרוקו. נכדה לסבתא ילידת עירק וסבא יליד פולין, ניצול שואה.
גדלה בבית שמש, בשנים שבהן הייתה בית שמש עיירת פועלים, המורכבת ברובה מבני עדות המזרח. ילדות מאושרת ומגוונת בגבעות של מנזר בית ג'אמל.
התחנכה בירושלים, בבית הספר בויאר, שם סיימה את בית הספר התיכון. בשנת 1995 התגייסה לצבא ושרתה כחובשת וכמדריכה בענף מפקדים.
בתום שירותה הצבאי התקבלה ללימודים באוניברסיטה העברית, שם למדה חינוך וספרות עברית. בשנת 2000 נפתחה תכנית 'רביבים', תכנית להכשרת סטודנטים להוראת מדעי היהדות. אסנת התקבלה למחזור הראשון של התכנית ובמסגרתה למדה תואר ראשון בספרות עברית ומקרא, תואר שני בספרות עברית במסלול מחקרי ותעודת הוראה במקרא. בתום הלימודים באוניברסיטה העברית, למדה לימודי תעודה בעריכת לשון באוניברסיטת תל אביב.
באותן השנים, פגשה בדניאל, איש חינוך, בן למשפחה אנגלוסקסית. בשנת 2004 הם נישאו בטקס שוויוני וליברלי. בשנים שאחר כך נולדו שלוש בנות מקסימות ואהובות- נעמה בת ה-15, הגר בת ה-13 ועדי בת ה-10. כיום מתגוררת המשפחה בקיבוץ רמות מנשה.
אסנת לימדה שנים רבות בבתי ספר ממלכתיים על יסודיים את מקצועות התנ"ך, הספרות ומחשבת ישראל. וכן, לימדה בפרויקט 'הילה' לילדים ונוער בסיכון. במקביל, לימדה שנתיים ב'מכון מגיד', בהוראת השפה העברית לערבים, תושבי מזרח ירושלים.
בשנת 2008, עם המעבר מירושלים לקיבוץ רמות מנשה, הקימה אסנת את תכנית 'יום הכיפורים', שכללה שתי התכנסויות לתפילות (כל נדרי ונעילה), יחידת לימוד וכמובן, תקיעה בשופר. כיום מעורבת בוועדת התרבות בקיבוץ ומשלבת בין התרבות הישראלית הקיבוצית, לתרבות היהודית.
בין השנים 2014 2016 יצאו אסנת ומשפחתה לשליחות הוראה בארה"ב. אסנת לימדה תנ"ך ומחשבת ישראל בבית הספר היהודי CESJDS, Rockville MD ושם נחשפה לעשייה הענפה של היהדות הליברלית. זו הייתה נקודת מפנה במסע לבירור הזהות היהודית ישראלית שלה וכן, בחינה מחודשת את היהדות המתחדשת בישראל, ממבט של מנהיגות דתית ליברלית ופלורליסטית.
בשנת 2016 החלה את לימודי הרבנות, בבית המדרש הישראלי לרבנות, ההיברו יוניון קולג' בירושלים.
כיום עובדת כמנהלת מרחב חיפה ועמקים ומנהלת תכניות הלל"י בקרן תל"י וכן, כרבה של קהילת 'סולם יעקב' בזיכרון יעקב.
אסנת הוציאה לאחרונה ספר שירים ראשון שנקרא 'בארה של מרים'.רגב יעקובוביץ מיכאלי

יליד 1969, בן למשפחה ציונית חילונית אשר שורשיה נטועים בעלייה הראשונה והשנייה. הוריו (צדיק ז"ל ושושנה) ילידי הארץ וצאצאי עדת ה'יהודים ההרריים' מקווקז, השלישי מבין ארבעה ילדים.
התחנך בחינוך הממלכתי והיה חניך ומדריך בתנועת הנוער 'השומר הצעיר' בקן גבעת שמואל תוך התכוונות לחיי הגשמה, הנאמנים לערכיי ציונות עם סוציאליזם ואחוות עמים. שירת בצה"ל בימי האינתיפאדה הראשונה, ולאחר הטיול הגדול בהודו החל בלימודים באוניברסיטת תל אביב בחוגים לפילוסופיה כללית ופילוסופיה יהודית.
בגמר התואר הראשון הכריע על ייעודו כמורה ומחנך כשהחל ללמד במערכת החינוך הממלכתית. הכרעת חיים, שביקשה לקשור את חייו היומיומיים בשורשים הקדומים של השפה והתרבות העברית, תוך הנחה כי בכוחם להעמיק את תחושת השייכות והאחריות של היחיד למעגלי חייו. מזה יותר מ-20 שנה, נאמן לרעיון של תלמוד היוצא לדבר מעשה, בדיאלוג ומפגש יומיומי עם בני ובנות נוער בכדי שישאלו ויבחרו את דרכם בעיצוב זהותם הייחודית, האנושית והיהודית-ישראלית. היה שותף לצוות החינוכי המייסד של בית ספר תיכון ע"ש יצחק רבין בכפר סבא שבו הוא עובד עד היום, תוך קידום פתיחתה של מגמת תנ"ך ובהמשך גם מגמת מחשבת ישראל לבחירתם של התלמידים. יזם והקים בית מדרש ישראלי שפעל לאורך שנים במסגרת הבית ספרית והקהילתית עירונית. הוביל תיקון ליל שבועות פלורליסטי יחד עם פעילויות חינוכיות שונות אשר זיכו את בית הספר בשנת 2015, בפרס ע"ש ד"ר חיים קונסטנטינר לחינוך יהודי מטעם בית הספר לחינוך ואוניברסיטת תל אביב.
במקביל המשיך במסלול הלימודים האקדמיים, סיים תואר שני בהצטיינות במסלול מחקר, בחוג לפילוסופיה יהודית באוניברסיטת תל אביב תוך התמקדות במחשבה יהודית מודרנית. התמיד במחקר והעמקה בהגותו הדיאלוגית, המקראית והציונית של מרטין בובר, והשראתו למערכות יחסים ויצירה חינוכית והומניסטית כאן ועכשיו של מי שנחשב כאחד מגדולי ההוגים היהודים במאה ה-20. בשנת 2011 סיים את עבודת הדוקטורט : "מרטין בובר - המקרא כגורם מעצב בהגותו הדיאלוגית ובהגשמה הציונית" וקיבל תואר דוקטור לפילוסופיה (PhD) מטעם בית הספר לפילוסופיה באוניברסיטת ת"א. השנה יצא לאור ספרו "מרטין בובר והמקרא" בהוצאת רסלינג.

עוסק מזה שנים בהכשרת סטודנטים להוראה ביחידה להכשרת הוראה בבי"ס לחינוך באוניברסיטת תל אביב תוך ליווי מורי ומחנכי המחר לאמץ את ייעודם כסוכני שינוי הומניסטי ופלורליסטי בחינוך הממלכתי. כיהן כחמש שנים כראש מסלול החינוך בתוכנית אופקים לסטודנטים מצטיינים באוניברסיטת תל אביב המיועדים להוראת מחשבת ישראל ,מדעי היהדות והומניסטיקה.
משנת 2000 נשוי באושר בנישואין רפורמים ישראלים (בהנחייתה של הרב תמר קולברג) לקרן, עו"ד בשוק ההון ויו"ר קיבוץ להבות חביבה. חבר בקיבוץ המתחדש להבות חביבה (משנת 2007) ומוביל פעילויות והתכנסויות לימודיות וקהילתיות, בדגש על לוח השנה בתחום התרבות היהודית קיבוצית המתחדשת. אב לארבעה - ברית ותבל תאומות בנות 18, ברית מתנדבת מטעם התנועה הקיבוצית בשנת שרות בעוגן הקהילתי בבאר שבע, ותבל בכפר הנוער עיינות. נתיב , תלמידת כיתה ח' במוסד החינוכי מבואות עירון ויובל תלמיד כיתה ו' בביה"ס ניצני רעות.
לאחר ניסיון חיים רב של חינוך והוראה, הרצאות ומחקר, חיי זוגיות ומשפחה, בחר במסלול לימודים והסמכה לרבנות רפורמית ישראלית תוך תחושת שליחות וייעוד כי יש צורך במיוחד בימינו במרחב החילוני, המשפחתי והקהילתי, בבשורה ובמנהיגות של יהדות ישראלית ליברלית, שוויונית, ומעורבת, המבקשת לתיקון פני אדם, חברה ועולם.רננה פרס

רננה נולדה בשנת 1968. הוריה (יהונתן וציפורה) הם ילידי הארץ והיא דור שלישי בירושלים למשפחה שהגיעה לארץ בתחילת המאה העשרים מפרס ומכורדיסטאן, בת בכורה למשפחה בת שלוש בנות. רננה גדלה וחונכה על ברכי המסורת המזרחית המשלבת חיי בית הכנסת, תפילות ופיוטים. נופי הולדתה קשורים לשכונת נחלאות בירושלים בה התגוררה המשפחה, וכבר מגיל צעיר היא ספגה השפעות תרבותיות ומוסיקליות מגוונות – שירי ארץ ישראל ותנועות הנוער מצד אחד, ופיוטים, מיסטיקה, רפואה עממית, וכבוד עמוק למסורת, מצד שני.
עיסוקה המקצועי של רננה הוא בתחום המדעי. היא בעלת תואר BSc. ו MSc. בפיסיקה בהצטיינות מהאוניברסיטה העברית, ו MBA ו PhD במנהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב. כיום היא סגנית הדיקן בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטה העברית, ופרופסור אורח בבית הספר למנהל עסקים ב- NYU. מחקריה עוסקים בבניית מודלים מתמטיים של תופעות חברתיות, בתיאור של זרימת אינפורמציה ברשתות חברתיות פיזיות ווירטואליות, ובפיתוח סימולציות של אינטליגנציה מלאכותית כדי להבין את מערכות היחסים בין מותגים, צרכנים, ומקבלי החלטות. מאמריה פורסמו בכתבי עת מובילים, והיא מהחוקרים הבודדים באוניברסיטה שפרסמו מאמרים בשלוש דיסציפלינות – מדעי הטבע, מדעי החברה, ומדעי הרוח.
רננה לקחה חלק פעיל בצמיחת תעשיית ההיי-טק הישראלית. היא הייתה המייסדת והמנכ"לית הראשונה של חברת Persay מקבוצת קומברס טכנולוגיות, שעסקה בפיתוח טכנולוגיה לאימות באמצעות הקול. היא מכהנת כדירקטורית בארגונים שונים והינה חברה בוועדת ההשקעות של קרן הפנסיה "העתיד".
אל העולם הרבני הגיעה רננה מתוך רצון לחבר את המסורות הרוחניות עליהן גדלה, לרוח ולעשייה של היהדות המתקדמת בישראל, אליה נחשפה עם משפחתה, לפני כעשר שנים, כשהצטרפו לקהילת קמץ במבשרת ציון. "אני במהותי, שואפת לחבר בין דברים. כחוקרת, הבנתי בשלב מוקדם מאוד את הכוח שבחיבור בין דיסציפלינות שונות, ויצירת שלם שהוא גדול יותר מסכום חלקיו. העיסוק הרבני מאפשר לי לייצר את החיבור הזה גם בעולמות הדתיים והרוחניים בהם אני פועלת. אני רוצה להשמיע את הקול המסורתי, הפייטני והמזרחי במרחבים בהם הוא לא נשמע, ומצד שני, לייצג ערכים של חדשנות, יצירתיות ושיויון ולשלב אותם בעולם המסורתי".
חלק מרכזי בחיבור שרננה מייצרת מתרחש דרך עשייה מוסיקלית. במהלך לימודי הרבנות היא השתלמה בחזנות מזרחית ובחזנות אשכנזית אצל טובי החזנים בישראל. היא משלבת בין הסגנונות משמשת כחזנית אורחת בקהילות מגוונות בארץ ובעולם. בקיץ 2018 העלתה מופע יחיד במסגרת פסטיבל ירושלים למוסיקה מקודשת. המופע התקיים בבית הכנסת "עדס" בירושלים וזכה להצלחה רבה. כרגע היא שוקדת על פרויקט הלחנה לפיוטיו של יניי, הפייטן הקלאסי בן המאה החמישית, אותו החלה כחלק מהתזה הרבנית שלה.
בעבודתה הרבנית פוגשת רננה קבוצות שונות ומגוונות בחברה הישראלית - היא מנחה ערבי הפרשת חלה, עוסקת בהדרכה רוחנית של נערים ונערות בני מצווה, מלווה אנשים ונשים בטקסי חיים, ומשמשת כמלווה דתית לאנשי עסקים המחפשים דרכים לשלב את המהות הערכית הרוחנית שלהם בפעילות העסקית.
רננה פרס מתגוררת בישוב מבשרת ציון, שליד ירושלים, עם בעלה, פרופ' זאב רודניק, ושני ילדיהם - עומר (20), חייל בגדוד 183בחיל השריון, ואסיף (17), תלמיד כיתה י"ב.אורית ברג רוזנבליט

אורית, ילידת 1960, נולדה וגדלה בקבוצת דברת כבת רביעית למייסדי הקבוצה והתחנכה במסגרות החינוך הקיבוציות. היא בוגרת מכללת אורנים עם הסמכה להוראת מחשבת ישראל וספרות, ובעלת תואר שני בתורה שבע"פ מטעם אוניברסיטת חיפה.
אורית עוסקת בהנחיית קבוצות לומדות (בתי מדרש) מגוונות, וכן מנחה טקסים, בעיקר חתונות ותפילות חג ושבת. בשנת 2000 התיישבה עם משפחתה במטולה, ומאז היא מחלקת את זמנה בין קידום התחדשות יהודית באצבע הגליל, למימוש חזון הישיבה המעורבת, ככלי להעמקת ההתחדשות היהודית. חזון זה, שבא להעמיד תלמידות ותלמידי חכמים מחדשי תורה מכל שכבות העם, מעסיק אותה זה יותר מעשור וממנו הגיעה ללימודי רבנות בקולג'.
בפעילותה באצבע הגליל היא מלמדת זה שנים בבית ותיקי הגליל, הן בהרצאות במרכז היום והן בשעורי תורה למבוגרים (קתדרה), כמו כן מרצה בקיבוצים ובישובים באזור.
מזה שלוש שנים עסוקה אורית בפיתוח קהילה משותפת מסורתית ושוויונית בקריית שמונה. במסגרת זו מתקיימות קבלות שבת ואירועי חגים וכן בית מדרש אזורי, יחד עם פרויקטים מגוונים בשיתוף עם ארגונים מהאזור ובעיקר המכללה האקדמית בתל-חי.
אורית נשואה לניצן, אם לבת ושלושה בנים בוגרים וסבתא לארבע נכדות