טקסי מעגל החיים

"עֵץ חַיִּים הִיא לַמַּחֲזִיקִים בָּהּ וְתֹמְכֶיהָ מְאֻשָּׁר" (משלי ג יח, סדר הקריאה בתורה)

בר מצווה

מזל טוב ! לפני לא מעט שנים הרחבתם את המשפחה והנה ה"תינוק" שלכם מראה כבר סימנים ראשונים של התבגרות ועצמאות. בדומה למסורות רבות אחרות, בחרה גם המסורת היהודית לציין את רגעי המעבר מהילדות לנערות במעמד משפחתי וקהילתי מרגש – טקס בר המצווה. אנחנו בתנועה הרפורמית מציעים לכם שלא לוותר על הרגע המשמעותי והמרגש ולציין אותו בדרך שמשלבת מסורת והתחדשות, באמצעות טקס בר מצווה רפורמי בבית הכנסת בהובלת רבה או רב רפורמים.

מסורת והתחדשות

בתקופות קדומות, נקבע הגיל לקבלת האחריות על קיום המצוות באופן אינדיבידואלי, בהתאם לכישוריו ויכולותיו של כל ילד וילד. במהלך הדורות נקבע גיל 13 כגיל הקובע לקבלת עול מצוות ולהצטרפות לקהל הבוגרים, טקס בר המצווה כפי שאנו מכירים אותו היום, בדגש על העלייה לתורה של בר המצווה, התעצב לקראת סוף ימי הביניים.

Flash Content

בר מצווה בקהילות התנועה הרפורמית

בשנים האחרונות, אלפי משפחות חוגגות את בר המצווה של הבן בקהילות התנועה הרפורמית ברחבי הארץ, תוך הפיכת הטקס לנקודת זמן משמעותית, ערכית ומרגשת לכל המשפחה.

בצד השמירה על המנהגים המסורתיים של הטקס: עליה לתורה, קריאת ההפטרה, התפילין, זריקת הסוכריות וכו', יש לחגיגות בר המצווה בקהילות שלנו מספר מאפיינים ייחודיים. החשוב שבהם הוא הרצון להפוך את הטקס לחוויה בעלת תוכן ולא רק ל"מצוות אנשים מלומדה". בצד לימוד הקריאה בתורה וטעמי המקרא, נוהגות קהילות התנועה הרפורמית לערוך מפגשי הכנה קבוצתיים וחווייתיים, העוסקים במשמעות הטקס, במרכיביו השונים, בזהותם היהודית והישראלית ובמושגים של אחריות חברתית, בגרות והקשר עם העם היהודי. ברוב הקהילות מוזמנים אף ההורים להשתתף בחלק מן המפגשים ולהיות שותפים לתהליך ההכנה של ילדם.

מאפיין נוסף של טקס בר המצווה בקהילות היהדות המתקדמת הוא האווירה השוויונית והמשפחתית. בני המשפחה יושבים יחדיו, עוטפים באהבתם את הבן; נשים וגברים מוזמנים לעלות לתורה ולטול תפקיד במהלך הטקס ומקומה של האם אינו שונה מזה לו זוכה האב. בנוסף, בני המשפחה מוזמנים להעשיר את הטקס המסורתי בביטוי אישי ומשפחתי, הבא לידי ביטוי בברכות, בהשתלבות בהנחיית התפילה.ובדרכים נוספות.

טקסי בר המצווה נערכים מתוך רצון לקרב את בני המשפחה ואורחיהם אל מטבע התפילה המסורתי ועל מנת לאפשר להם "להרגיש בבית". התפילה מונהגת על ידי רב רפורמי או רבה רפורמית, ולעתים גם על ידי חזן או חזנית. התפילה מלווה בהדרכה ובהסברים המקלים על ההתמצאות בסידור התפילה ועל ההשתלבות בשירה ובקריאה. טקסי בר המצווה נערכים בימים בהם נהוג לקרוא בתורה: שבתות (בשעות הבוקר ואחה"צ), בימים שני וחמישי, בראשי חודשים, בימות חול המועד, ימי החנוכה, בחג הפורים ויום העצמאות.

לכל ילד ונער יש מקום

קהילות התנועה הרפורמית שמחות ללוות ברגעים המרגשים והמיוחדים של חגיגת בר המצווה גם ילדים בעלי קשיי למידה וילדים בעלי צרכים ייחודים. לכל ילד ולכל משפחה יש אצלנו מקום בבית הכנסת ובלב, ונשמח לסייע לכם בכל הדרוש.

אז איך מתקדמים ?

אנו מזמינים אתכם לפנות אל קהילתנו הקרובה לביתכם ולברר על האפשרות לעריכת חגיגת בר המצווה של ילדכם. לאיתור הקהילה – לחצו כאן.

לפרטים נוספים הנכם מוזמנים לפנות למרכז לשירותי דת וטקסי מעגל החיים של התנועה הרפורמית.

טלפון: 02-6203642 שלוחה 0

דוא"ל: tekes@reform.org.il