טקסי מעגל החיים

"עֵץ חַיִּים הִיא לַמַּחֲזִיקִים בָּהּ וְתֹמְכֶיהָ מְאֻשָּׁר" (משלי ג יח, סדר הקריאה בתורה)

בת מצווה

Flash Content

מזל טוב ! לפני לא מעט שנים הרחבתם את המשפחה והנה ה"תינוקת" שלכם מראה כבר סימנים ראשונים של התבגרות ועצמאות. אנחנו בתנועה הרפורמית מציעים לכם שלא לוותר על הרגע המשמעותי והמרגש ולציין אותו בדרך שמשלבת מסורת והתחדשות, באמצעות טקס בת מצווה רפורמי בבית הכנסת בהובלת רבה או רב רפורמים.

מסורת והתחדשות

במהלך הדורות נקבע גיל 12 כגיל הקובע לקבלת עול מצוות על ידי הנערה ולהצטרפותה לקהל הבוגרים והבוגרות. טקס בר המצווה המסורתי הכולל עלייה חגיגית לתורה, התעצב לקראת סוף ימי הביניים, במאתיים השנים האחרונות מובילה היהדות הרפורמית מהפכה נפלאה בעולם היהדות בכל הנוגע למקומן של נשים בבית הכנסת בפרט ובחיי הדת והרוח בכלל.
נשים נספרות למניין, מכהנות כרבות וחזניות, מלמדות, מחדשות ויוצרות. ביטוי מרכזי למהפכה זו הוא ההזמנה של נערות והוריהן לציין את בת המצווה בטקס מסורתי של עליה לתורה בבית הכנסת.

בת מצווה בקהילות התנועה הרפורמית

"עושים שינוי", ערוץ 10: על בת/בר מצווה רפורמית

בשנים האחרונות אלפי משפחות ישראליות אינן מסתפקות רק במסיבה, אלא חוגגות את בת המצווה של הבת בקהילות התנועה הרפורמית, תוך הפיכת הטקס לנקודת זמן משמעותית, ערכית ומרגשת לכל המשפחה.

בצד המנהגים המסורתיים של הטקס: עליה לתורה, קריאת ההפטרה, ההתעטפות הראשונה בטלית, זריקת הסוכריות וכו', יש לחגיגות בת המצווה בקהילות שלנו מספר מאפיינים ייחודיים. החשוב שבהם הוא הרצון להפוך את הטקס לחוויה בעלת תוכן ולא רק ל"מצוות אנשים מלומדה". בצד לימוד הקריאה בתורה וטעמי המקרא, נוהגות קהילות התנועה הרפורמית לערוך מפגשי הכנה קבוצתיים וחווייתיים, העוסקים במשמעות הטקס, במרכיביו השונים, בזהות היהודית והישראלית ובמושגים של אחריות חברתית ובגרות. ברוב הקהילות מוזמנים אף ההורים להשתתף בחלק מן המפגשים ולהיות שותפים לתהליך ההכנה של הבת.

מאפיין נוסף של טקס בת המצווה בקהילות היהדות הרפורמית הוא האווירה השוויונית והמשפחתית. בני המשפחה יושבים יחדיו, עוטפים באהבתם את הבת; נשים וגברים מוזמנים לעלות לתורה ולטול תפקיד במהלך הטקס ומקומם של ההורים בטקס משמעותי ומרכזי . בנוסף, בני המשפחה מוזמנים להעשיר את הטקס המסורתי בביטוי אישי ומשפחתי, הבא לידי ביטוי בברכות, בהשתלבות בהנחיית התפילה ובדרכים נוספות.

טקסי בת המצווה נערכים מתוך רצון לקרב את בני המשפחה ואורחיהם אל מטבע התפילה המסורתי ועל מנת לאפשר להם "להרגיש בבית". התפילה מונהגת על ידי רב רפורמי או רבה רפורמית, ולעתים גם על ידי חזן או חזנית. התפילה מלווה בהדרכה ובהסברים המקלים על ההתמצאות בסידור התפילה ועל ההשתלבות בשירה ובקריאה. טקסי בר המצווה נערכים בימים בהם נהוג לקרוא בתורה: שבתות (בשעות הבוקר ואחה"צ), בימים שני וחמישי, בראשי חודשים, בימות חול המועד, ימי החנוכה, בחג הפורים ויום העצמאות.

סדנאות אמהות ובנות

שנת בת המצווה היא הזדמנות לפנות מקום לחוויה ייחודית ומשותפת לאמהות ולבנות. אמהות רבות שואפות ששנת בת המצווה של בנותיהן תהיה משמעותית, אבל לא תמיד יודעות איך להפוך אותה לכזאת. התנועה הרפורמית בנתה עבורכן את תוכנית "את ואני – מפגשי אמהות ובנות" הכוללת סדרה של מפגשי לימוד ויצירה של אמהות ובנות מצווה במסע משותף אל המסורת היהודית, תהליך ההתבגרות, עולם הנשיות וערכים של אחריות חברתית ואכפתיות. התוכנית מיועדת לקבוצה של אמהות ובנות והיא מובלת על ידי רבה רפורמית. ניתן להשתתף בתוכנית במקביל להכנה לטקס עליה לתורה בקהילה רפורמית או ללא קשר אליו. ניתן להצטרף לקבוצות קיימות הפועלות בקהילות שלנו ברחבי הארץ או ליזום יחד עם חברות הקמה של קבוצה.

למידע נוסף על תוכנית "את ואני- מפגשי אמהות ובנות" – לחצו כאן

לכל ילדה ונערה יש אצלנו מקום

קהילות התנועה הרפורמית שמחות ללוות ברגעים המרגשים והמיוחדים של חגיגת בת המצווה גם ילדות ונערות בעלות קשיי למידה וילדות ונערות עם צרכים ייחודים. לכל ילדה ולכל משפחה יש אצלנו מקום בבית הכנסת ובלב, ונשמח לסייע לכם בכל הדרוש.

אז איך מתקדמים?

אנו מזמינים אתכם לפנות אל קהילתנו הקרובה לביתכם ולברר על האפשרות לעריכת חגיגת בת המצווה של בתכם ו/או השתלבות בקבוצת אמהות ובנות. לאיתור הקהילה – לחצו כאן.

לפרטים נוספים הנכם מוזמנים לפנות למרכז לשירותי דת וטקסי מעגל החיים של התנועה הרפורמית

טלפון: 02-6203642 שלוחה 0

דוא"ל: tekes@reform.org.il

מפגשי אמהות ובנות מצווה

WRJ - נשות יהדות מתקדמת