הדרשה השבועית

פרשת מקץ

חלומות.....

נועה מזור

"חֲלוֹם חָלַמְתִּי וּפֹתֵר אֵין אֹתוֹ וַאֲנִי שָׁמַעְתִּי עָלֶיךָ לֵאמֹר תִּשְׁמַע חֲלוֹם לִפְתֹּר אֹתוֹ:" (בראשית מ"א, 15)

פרעה מתעורר מחלום מוזר. שבע פרות רזות בולעות שבע פרות שמנות. אולי הוא כותב לעצמו את החלום במחברת שעל יד מיטתו. אולי שוכב במיטה, בוהה בתקרה ומנסה להבין מה רוצות ממנו הפרות, ולמה הן אוכלות אחת את השנייה. ואז הוא נרדם שוב, וחולם על שיבולים טובות ולאחריהן על שיבולים רעות, שבולעות את השיבולים הטובות והבריאות. הוא מתעורר בבוקר. שני החלומות מטרידים את מנוחתו. הוא מתהלך בארמון ותוהה האם לייחס חשיבות לשני החלומות. "אולי אני פשוט אשכח מהם?!" חושב לעצמו פרעה. "אז חלמתי שני חלומות מוזרים באותו לילה. זה לא שזה לא קרה לי אף פעם לכן. מעניין מה פרויד היה אומר על החלומות האלה". אבל פרויד עוד לא נולד, והחלומות טורדים את מנוחתו; הוא לא מצליח לחשוב על שום דבר מלבדם.

לשמחתו, גם לשר האופים ולשר המשקים היו חלומות שטרדו את מנוחתם. לשמחת כולם, זה קרה דווקא בכלא, שם פגשו שר האופים ושר המשקים את יוסף. והרי גם ליוסף יש רקע עשיר בחלומות. יוסף דווקא לא נעזר באחרים כדי לפתור את חלומותיו שלו. הוא מסתדר איתם מצוין.

יוסף, שאחיו קראו לו "בַּעַל הַחֲלֹמוֹת הַלָּזֶה", שלגלגו עליו ועל חלומותיו. הוא יודע לפרש חלומות.

כמה מאיתנו חולמים חלום בלילה, ומייחסים לו חשיבות למחרת בבוקר? או בודקים את משמעויותיו השונות? ובעיקר – כמה מאיתנו פועלים על-פי אותו חלום?

ישנן גרסאות שונות לסיפור על אותו אדם שהולך, בעקבות חלום שחלם, לחפש אוצר בארץ רחוקה ולבסוף מסתבר שהאוצר נמצא בביתו שלו. יש משהו נעים בסיפור, אבל כמה מאיתנו ינהגו כמו האיש שקם והלך לחפש את האוצר, וכמה מאיתנו יקומו בבוקר ויחשבו שזו שטות?

מה הם הדברים שאנו מפספסים בחיינו בגלל דעות קדומות, בגלל ביטול צורת חשיבה שונה משלנו, בגלל התעלמות מרמזים, התעלמות מעצמנו?

לשאול מה היה קורה אילו, זו שאלה שקשה מאוד לדון בה. שלא לומר בלתי אפשרי. אבל לשאול איפה אנחנו מול השאלה הזו, לבדוק עם עצמנו - איזה חלום נפרש, ואיזה נשאיר סתום? מתי נשנה את חיינו בעקבות חלום, ומתי נתעלם ממנו? כשמישהו אחר יספר לנו חלום – משאת נפש או חזיונות לילה – האם נעודד אותו ללכת בעקבות חלומו, או נתייחס בביטול אל חלומותיו?

כשאנשים מתעלמים מהחלומות שלהם, אנחנו בדרך כלל לא יודעים את זה, אלא אם הם מספרים עליהם בדיעבד. כשאנשים הולכים בעקבות החלום שלהם ומגשימים אותו, הסביבה נוטה לכבד אותם על האמונה והדבקות במטרה. מה יוצר את המוטיבציה ללכת בעקבות החלום או לוותר עליו? להתעמת איתו, או להדחיק אותו?

חלום יוסף הביא אותו רחוק, גם אם היו מהמורות בדרך.

חלומותיו של פרעה עזרו לו להכין את מצריים לשבע שנים קשות של רעב.

אל תוותרו על חלומותיכם, ואם אתם מוותרים, שאלו את עצמכם – למה?


מקום בלב /אהוד מנור

"כדי להגשים חלום אחד ישן
יש צורך במיליון חולמים
שלא עוצמים את עיניהם.
כדי להגשים חלום אחד ישן
יש צורך במיליון חולמים
שלא אוטמים את אזניהם.
שמוכנים אל החלום להתקרב,
שעוד זוכרים איך להקל את הכאב.
שיכולים להתאהב, להתחייב
ולגלות שעוד נשאר להם מקום בלב. מקום בלב

מקום בלב.