גיור הלכה למעשה

לכל המידע כנסו לאתר הגיור החדש והמותאם - לחצו כאן >>


בדף זה מוצגים השלבים של תהליך הגיור במסלולים השונים, העלויות הנלוות לתהליך והנחיות מעשיות למי שמבקש להתגייר במסגרת התנועה הרפורמית בישראל

שלבי הגיור במסלול הכללי   שלבי הגיור של "זרע ישראל"   שלבי הגיור של קטינים   הליכי שינוי הרישום במרשם האוכלוסין   עלויות הגיור

שלבי הגיור במסלול הכללי

 1. המבקשים להתגייר ייצרו קשר עם רבנינו באחת מן הקהילות ברחבי הארץ. אולפנות גיור מרכזיים בעברית פועלים בערים: תל-אביב, חיפה, נתניה, רעננה ורמת השרון. ניתן ללמוד לקראת הגיור גם בירושלים, מודיעין, קרית טבעון, קיסריה, אבן יהודה וכרמיאל. אולפנות מרכזיים בשפה הרוסית פועלים בתל אביב ובחיפה. בתל אביב פועל גם אולפן גיור בשפה האנגלית. לרשימת הקהילות הרפורמיות ברחבי הארץ - לחצו כאן
 2. לאחר שיחה ראשונית עם הרב/ה והגעה לצפייה בתפילות השבת של הקהילה מוזמנים המתגיירים להשתתף בשיעורים ובאירועי הקהילה. במרבית הקהילות מתקיימים השיעורים מתקיימים אחת לשבוע.
 3. לאחר מספר שיעורים, כשהמתגיירים החליטו להמשיך בתהליך הגיור, מתקיים ריאיון הכרות עם הרב/ה. לאחר המפגש ומילוי טפסי הבקשה, יוזמנו המתגיירים לראיון ראשון בבית הדין של מועצת הרבנים המתקדמים (בית הדין הרפורמי).
 4. במפגש הראשון עם בית הדין ישאלו שאלות כגון: מדוע החלטת להתגייר והאם מובן לך תהליך הגיור ומשמעות ההצטרפות אל עם ישראל. בית הדין יוודא כי למתגייר/ת מעמד משפטי מוכר במדינת ישראל.
 5. לאחר שבית הדין החליט על קבלת המועמד/ת להליך הגיור, ממשיכים המתגיירים במפגשי הלימוד. במסלול למתגיירים שאינם "מזרע ישראל" נמשכים הלימודים על פי רוב כשנה שלמה. במרבית הקהילות נעשים הלימודים בקבוצה, ומהווים הזדמנות לפגוש אנשים נוספים הנמצאים בתהליך הגיור. מומלץ בחום לבני ובנות הזוג של המתגיירים להשתתף בשיעורים. השתתפות זו אינה כרוכה בעלות נוספת.
 6. החל משלב זה המתגיירים והמתגיירות הופכים לחברים בקהילה, והם מוזמנים לקחת חלק בכל פעולות ואירועי הקהילה.
 7. בתום הליך הלימודים שנמשך כשנה, ובכפוף להחלטת הרב/ה המלווים את המתגיירים, מוזמנים המועמדים והמועמדות לריאיון סופי עם בית הדין. בראיון זה הם נבחנים על ידיעותיהם, נשאלים כיצד הם רואים את חייהם כיהודים ויהודיות ומתחייבים לקיים אורח חיים יהודי משמעותי, בהתאם לאמונתם והכרעתם.
 8. גברים הנדרשים לעבור ברית-מילה, יתייצבו בבית הדין לאחר החלמתם מן המילה.
 9. לאחר קבלת המתגייר/ת על ידי בית הדין, ובכפוף לאישורו של בית הדין, טובלים המתגיירים במקווה טהרה או בים בנוכחות נציגי בית הדין. את תעודת הגיור מקבלים המתגיירים במעמד חגיגי במסגרת תפילת ליל שבת בקהילתם.
 10. הלשכה המשפטית של התנועה ליהדות מתקדמת מלווה את הגרים ברישום יהדותם במרשם האוכלוסין. הגרים פונים באמצעות הלשכה המשפטית לקבלת פסק דין הצהרתי מבית המשפט המחוזי. עם הצגת פסק הדין ההצהרתי בפני לשכת מרשם האוכלוסין ניתן לשנות את הרישום בסעיפי הדת והלאום של המתגייר. פסקי דין אלו ניתנים כדבר שבשגרה החל משנת 2002.

שלבי הגיור של "זרע ישראל"

במענה לגלי העלייה המבורכים, קבעו קהילות היהדות המתקדמת מסלול גיור מיוחד לישראלים העונים להגדרה של "זרע ישראל", כלומר בנים ובנות לאב יהודי או נכדים לסבא/סבתא יהודים. במסגרת מסלול גיור זה מתקיים הליך הכנה מרוכז ומתומצת הנמשך עד לשלושה שלושה חודשים. הליך ההכנה מתקיים בקבוצה או בפגישות אישיות עם הרב המלווה. בתום תהליך ההכנה מתייצבים המתגיירים בפני בית הדין לראיון סופי, שבסיומו הם טובלים ומוכרים כגרי צדק. גברים שלא נימולו בילדותם, מחויבים גם לעבור ברית מילה.

תנאי קבלה לתכנית על פי החלטת מועצת הרבנים המתקדמים

 1. המתגיירים גדלו מרבית חייהם בישראל ולמדו במערכת החינוך הממלכתית (רצוי שיהיו בעלי תעודות בגרות בהיסטוריה של עם ישראל ותנ"ך) או בבתי ספר יהודיים בחו"ל.
 2. המתגיירים הינם בנים לאב יהודי או לסב/סבתא יהודים (אחד מתוך ארבעה לכל הפחות).
 3. המתגיירים חיים הלכה למעשה, אורח חיים יהודי-ישראלי (על גווניו השונים) ללא סממנים של קיום דת אחרת.
 4. המתגיירים בעלי שליטה מלאה בעברית (כולל קרוא וכתוב).
 5. המתגיירים הם בעלי אזרחות ישראלית ובכוונתם להמשיך ולחיות במדינת ישראל ולבנות בה את חייהם. לעניין זה - שירות בצה"ל או שירות לאומי ייחשבו כסממן מובהק לכוונה זו.
 6. המתגיירים בעלי רמת ידיעות בסיסית ביהדות, לפי שיקול דעתו של הרב המלווה.
 7. על המתגיירים הגברים להיות נימולים או לבצע את ברית המילה לפחות חודש לפני ההתייצבות בבית הדין.

המעוניינים להתגייר במסלול "זרע ישראל" ועונים לקריטריונים המוצגים למעלה מוזמנים לפנות אל אחת מקהילות התנועה או למחלקת הגיור של התנועה הרפורמית. המועמדים יוזמנו לפגישה אישית עם הרב/ה לגיבוש תכנית ההכנה לקראת ההתייצבות בבית הדין. בניגוד למסלול הגיור למי שאינו מזרע ישראל, המתגיירים מתייצבים לפני בית הדין הרבני רק לראיון סופי.

זוגות המעוניינים להינשא בטקס חופה וקידושין, ואחד מבני הזוג הוא מזרע ישראל, מוזמנים לפנות אל מחלקת הגיור של התנועה או למרכז אירועי מעגל החיים כשלושה חודשים לפני החתונה, על מנת לאפשר את שילוב הליך הגיור בהליך ההכנה לחתונה.

שלבי הגיור של קטינים

 1. הוריו של הקטין, המבקשים לגיירו, יפנו לאחת מקהילות התנועה או למרכז הגיור של התנועה הרפורמית.
 2. ההורים והקטין יוזמנו למפגש עם הרב המלווה בקהילה הקרובה למקום מגוריהם. במפגש יעמוד הרב המלווה על כוונת ההורים לגדל את הילד כיהודי, ובמקרה בו אחד מההורים אינו יהודי, על כך שבבית אין ביטוי למסורת דתית אחרת. במידת הצורך יוזמנו ההורים והילד למפגש נוסף.
 3. בהתאם לדרישת החוק הורי הילד יחתמו על תצהיר בו הם מביעים את הסכמתם לגיורו של הילד. בהעדר הסכמה של אחד מן ההורים לא ניתן לגייר את הקטין.
 4. לאחר המפגש עם הרב המלווה יתייצבו ההורים והילד בפני בית הדין של התנועה הרפורמית. לאחר שההורים יצהירו בפני על אורח חייהם היהודי, ולארח שבית הדין יאשר את הגיור, יטבול הילד בלווית הורה במקווה או בים (על פי רוב באותו יום בו מתקיים בית הדין). לאחר הטבילה תוענק תעודת גיור.
 5. במקרה של גיור קטין זכר – ההתייצבות בבית הדין מותנית בהיותו נימול.

הליכי שינוי הרישום במרשם האוכלוסין

 1. אזרח או תושב ישראל שהתגייר בגיור רפורמי זכאי להירשם במרשם האוכלוסין כיהודי בסעיפי הדת והלאום.
 2. על מנת לתקן את הרישום הקיים, יש להציג בפני פקיד המרשם תעודה ציבורית המעידה על ביצוע הגיור. הדרך להשגתה של תעודה ציבורית היא פניה לבית משפט מחוזי לקבלת פסק דין שיצהיר שנערך גיור בקהילה יהודית מוכרת בישראל התקף לצורך רישום היהדות במרשם האוכלוסין. הפניה לבית המשפט מתבצעת על ידי המחלקה המשפטית של המרכז הרפורמי לדת ומדינה, לאחר השלמת הגיור.

עלויות הגיור

תשלום אגרת בית דין: 1000 ₪ לגיור במסלול הכללי (שני ראיונות בפני בית הדין); 600 ₪ בגיור של זרע ישראל; 500 ₪ בגיור קטין.

דמי לימוד: בין 400 ל-600 ₪ בגיור של אדם בוגר. בגיור קטינים אין דמי לימוד.

דמי חברות בקהילה: כ-200 ₪, בהתאם למדיניות הקהילה.

בנוסף על אלו יש לקחת בחשבון את העלויות הבאות:

הוצאת פסק דין הצהרתי לטובת שינוי הרישום – אגרת בית משפט ודמי טיפול משפטי: 1500 ₪.

תשלום בעבור עריכת ברית מילה, במקרה ומדובר בילד או גבר בוגר שאינו נימול. תשלום זה אינו נעשה באמצעות התנועה הרפורמית אלא מתבצע במסגרת ההתקשרות של המתגייר עם מוהל או רופא כירורגי בהתאם לבחירתו.

אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר לקבלת פרטים נוספים:

הרב גרגורי קוטלר, מנהל מחלקת הגיור של התנועה הרפורמית בישראל ומזכיר בית הדין – 0547-791100 (בשעות העבודה בלבד) או בדוא"ל: gregory@reform.org.il

מרכז הגיור בקהילת בית דניאל, תל אביב – 03-5442740.

הרבה גליה סדן, מרכז הגיור בקהילת בית דניאל, תל אביב – 03-5442740 שלוחה /112,  114 או 052-8908063.