גיור קטינים

לכל המידע כנסו לאתר הגיור החדש והמותאם - לחצו כאן >>


מרכז הגיור של התנועה הרפורמית, הרב גרגורי קוטלר: טלפון 054-7791100, דוא"ל – gregory@reform.org.il

גיור קטינים
מסלול הגיור לקטינים מיועד לקטינים עד גיל בת/בר מצווה. על פי רוב מתגיירים במסלול זה קטינים מאומצים, קטינים שנולדו בהליכי פונדקאות, וקטינים מ-"זרע ישראל", שאביהם יהודי ואמם אינה יהודייה. מבחינה הלכתית גיור זה הנו "גיור על תנאי" ולקטין תעמוד הזכות לשוב מן הגיור עם הגיעו לגיל בגרות. הליך הגיור של קטינים אינו כולל הכנה לימודית אלא מפגש עם הרב המלווה העומד על אורח החיים המשפחתי ועל מחויבות ההורים לחנך את הילד כיהודי, גם אם אחד מן ההורים אינו מתגייר בעצמו. לאחר המפגש הראשוני מתייצבים המתגיירים הקטינים עם הוריהם בפני בית הדין הרבני.

שלבי הגיור של קטינים:
1. הוריו של הקטין, המבקשים לגיירו, יפנו לאחת מקהילות התנועה או למרכז הגיור של התנועה הרפורמית.

2. ההורים והקטין יוזמנו למפגש עם הרב המלווה בקהילה הקרובה למקום מגוריהם. במפגש יעמוד הרב המלווה על כוונת ההורים לגדל את הילד כיהודי, ובמקרה בו אחד מההורים אינו יהודי, על כך שבבית אין ביטוי למסורת דתית אחרת. במידת הצורך יוזמנו ההורים והילד למפגש נוסף.

3. בהתאם לדרישת החוק הורי הילד יחתמו על תצהיר בו הם מביעים את הסכמתם לגיורו של הילד. בהעדר הסכמה של אחד מן ההורים לא ניתן לגייר את הקטין.

4. לאחר המפגש עם הרב המלווה יתייצבו ההורים והילד בפני בית הדין של התנועה הרפורמית. לאחר שההורים יצהירו בפני על אורח חייהם היהודי, ולארח שבית הדין יאשר את הגיור, יטבול הילד בלווית הורה במקווה או בים (על פי רוב באותו יום בו מתקיים בית הדין). לאחר הטבילה תוענק תעודת גיור.

5. במקרה של גיור קטין זכר – ההתייצבות בבית הדין מותנית בהיותו נימול.

הליכי שינוי הרישום במרשם האוכלוסין
1. אזרח או תושב ישראל שהתגייר בגיור רפורמי זכאי להירשם במרשם האוכלוסין כיהודי בסעיפי הדת והלאום.

2. על מנת לתקן את הרישום הקיים, יש להציג בפני פקיד המרשם תעודה ציבורית המעידה על ביצוע הגיור. הדרך להשגתה של תעודה ציבורית היא פניה לבית משפט מחוזי לקבלת פסק דין שיצהיר שנערך גיור בקהילה יהודית מוכרת בישראל התקף לצורך רישום היהדות במרשם האוכלוסין. הפניה לבית המשפט מתבצעת על ידי המחלקה המשפטית של המרכז הרפורמי לדת ומדינה, לאחר השלמת הגיור. יודגש כי שני ההורים חייבים להתייצב כדי להצהיר לא רק על הסכמתם לגיורו של הקטין אלא גם על הסכמתם לתיקון הרישום במרשם האוכלוסין. כמו כן, קטין בן 10 ומעלה חייב אף הוא להתייצב ולהביע את הסכמתו בכתב לגיור.

עלויות הגיור
תשלום אגרת בית דין : 500 ₪ - עבור ילד אחר, 600 ₪ - עבור שני ילדים או יותר. בנוסף יש לקחת בחשבון את העלויות הבאות:
- הוצאת פסק דין הצהרתי לטובת שינוי הרישום – אגרת בית משפט ודמי טיפול משפטי: כ-1500 ₪ ליחיד וכ-1,700 ₪ ולשניים או יותר במשפחה אחת.
-
תשלום בעבור עריכת ברית מילה, במקרה שמדובר בילד שאינו נימול. תשלום זה מתבצע לא באמצעות התנועה הרפורמית אלא במסגרת ההתקשרות הפרטית של המשפחה עם מוהל או רופא כירורגי בהתאם לבחירתם.


אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר לקבלת פרטים נוספים:

למתגיירים מאזור המרכז – הרבה גליה סדן, מרכז הגיור בקהילת בית דניאל, תל אביב – 03-5442740 שלוחה
/112 -114 או 052-8908063

למתגיירים משאר אזורים בישראל – הרב גרגורי קוטלר, מנהל מחלקת הגיור של התנועה הרפורמית בישראל ומזכיר בית הדין:  0547-791100 (בשעות העבודה בלבד) או בדוא"ל:
gregory@reform.org.il