מן התקשורת

משרד החינוך הקפיא את התמיכה בארגונים ליהדות פלורליסטית, 'הארץ', 24.1.16


משרד החינוך הקפיא את התמיכה בארגונים ליהדות פלורליסטית — שניתנה במסגרת תקנה מיוחדת, שהוקדשה ל"התחדשות יהודית". בתקציב לשנים 2015–2016 הוקצבו לתקנה כ–16.5 מיליון שקלים, מתוך סכום של כ–290 מיליון שקלים בפרק התקנות של "תרבות יהודית" המגיע בחלקו הגדול לארגונים אורתודוקסיים. אולם כספים אלה לא הועברו לארגונים הפלורליסטיים, ובעקבות כך נפגעה הפעילות בכמה מהם.

לדברי מנכ"לית עמותת "פנים", מיכל ברמן, ייתכן שהכספים שנשמרו בתקנה הועברו בסופו של דבר לארגונים אורתודוקסיים. "אנו מודאגים מכך ששר החינוך, המדגיש את מחויבותו לכלל ישראל, פועל מראייה סקטוריאלית צרה", אמרה. בלשכת השר נפתלי בנט בחרו שלא להגיב לדברים.

ב–2013 החליטה הממשלה הקודמת להקצות כעשרה מיליון שקלים בבסיס תקציב משרד החינוך לסיוע לארגונים המקדמים יהדות מתחדשת. ב–2014 עבר הסכום דרך הסוכנות היהודית, עד להשלמת העבודה על תקנת התמיכה. לאחר כשנה וחצי של דיונים, בין השאר, בהשתתפות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, פורסמה התקנה להערות הציבור ב–1 בדצמבר 2014, ונסגרה כעבור שלושה שבועות. לדברי גורם הבקיא בפרטים, למרות תיקונים קלים שהוכנסו בתקנה, עיכב סגן שר החינוך דאז, אבי וורצמן מהבית היהודי, את האישור הסופי של התקנה.

כניסתו של בנט למשרד החינוך, לפני כשמונה חודשים, לא הביאה לקידום התקנה. ארגונים פלורליסטיים שניסו לברר מה עלה בגורל הכספים בתקנה, הנמצאת באחריות האגף לתרבות תורנית, לא הצליחו לקבל תשובה ברורה. בשבוע שעבר, לאחר כמה תשובות חלקיות, נמסר ממשרד החינוך כי "התקנה בשם 'התחדשות יהודית' מוקפאת בשלב זה".
כאמור, בבסיס תקציב המשרד החינוך, תחת הכותרת "התחדשות יהודית", מופיעים 8.6 מיליוני שקלים לשנת 2015 ו-7.9 מיליוני שקלים לשנת 2016. על פי נתוני משרד האוצר, ברוב הסעיפים שבפרק "תרבות יהודית" נרשמה תוספת תקציב בהשוואה לזה שאושר בכנסת, בהם המרכזים להעמקת החינוך היהודי (במערכת החינוך הממלכתית, א"ק), המדרשות ליהדות וללימודי ארץ ישראל, ושיעורי תורה שלא במסגרת הלימודים הפורמלית. למעט ההתחדשות היהודית, הסתכם תקציב תרבות יהודית בכ–150 מיליון שקלים בשנת 2015. בשנת 2016 שמורים לנושא כ–142 מיליון שקלים נוספים, אך לפי ניסיון העבר הסכום צפוי לגדול במשך השנה.


עמותת "פנים" מייצגת עשרות ארגוני יהדות ישראלית, בהם ארגון בינה, בית מדרש אלול, המדרשה באורנים, התנועה הרפורמית ועוד. ביולי ביקשו ראשי העמותה להיפגש עם השר בנט, כדי לבדוק כיצד ניתן לקדם את הטיפול בתקנת ההתחדשות היהודית. "אנו מבקשים שתיתן דעתך על סוגיה זו מנקודת מבט ממלכתית, כיאה לשר החינוך של כלל מדינת ישראל", כתבו אז. בסוף דצמבר שלחו מכתב נוסף. "העדר תקצוב יוצר מצוקה גדולה ומעמיד בספק את עצם קיומם של תוכניות, פרויקטים, יוזמות וארגונים מכל הארץ. השקעה רבה שנעשתה על בסיס הציפייה לתמיכה הממשלתית יורדת לטמיון", הם ציינו.

לדברי מנכ"לית העמותה, מיכל ברמן, "עם כניסתו של בנט למשרד החינוך, ציפינו שתהליכים שעיקרם תקצוב ראוי לעשרות ארגונים המנגישים תרבות יהודית לחברה הישראלית — ימשיכו ואף יתעצמו. להפתעתנו, לא רק שניסיונותינו להיפגש עם השר לא נענו, אנו מתבשרים על ביטולם של עוד ועוד תקציבים שנועדו לצמצם את הפערים העמוקים בין הציבור הדתי והחרדי לאלפי ישראלים המבקשים לבחור ביהדותם, אך חסרים משאבים לעשות זאת".

עוד אומרת ברמן כי השר בנט "צריך ולהבין את ההשלכות החמורות של ביטול התקציבים. הכרה בפעילותם של ארגוני היהדות הישראלית היא צעד ראשון והכרחי בדרך לבניית מצפן זהותי, שחסר כיום בחברה הישראלית. משימה זו מוטלת על מערכת החינוך והשר העומד בראשה. למרבה האירוניה, דומה ש–16 מיליון השקלים שיועדו לארגוני היהדות הישראלית, הועברו לארגונים אורתודוקסיים".