ידיעון התנועה

אגרת שבת בא: תוכניות חדשות, אתר ט"ו בשבט ועוד

אמנון ריבק, חבר קהילת 'אחווה בכרם' בירושלים חיבר שיר מופלא על פרשת השבוע, פרשת בא, ואנו מבקשים להביא חלקים מן השיר בפתח דברנו:
 
כָּל אָדָם צָרִיך שֶׁתִּהְיֶה לוֹ
אֵיזוֹ מִצְרַיִם,
לִהְיוֹת מֹשֶׁה עַצְמוֹ מִתּוֹכָהּ
בְּיָד חֲזָקָה,אוֹ בַּחֲרִיקַת שִׁנַּיִם.
... כָּל אָדָם צָרִיך שֶׁתִּהְיֶה לוֹ אֵיזוֹ מִצְרַיִם,
לִגְאֹל עַצְּמוֹ מִמֶּנָה מִבֵּית עֲבָדִים,
לָצֵאת בַּחֲצִי הַלַּיִל אֶל מִדְבַּר הַפְּחָדִים,
לִצְעֹד הַיְשֵׁר אֶל תּוֹך הַמַּיִם,
לִרְאוֹתָם נִפְתָּחִים מִפָּנָיו לַצְּדָדִים.
כָּל אָדָם צָרִיך כָּתֵף,
לָשֵׂאת עָלֶיהָ אֶת עַצְמוֹת יוֹסֵף,
כָּל אָדָם צָרִיך לְהִזְדַּקֵּףְ.
פרשת השבוע נקראת פרשת בא. פרשנים רבים שאלו מדוע נאמר למשה 'בא אל פרעה' ולא 'לך אל פרעה'. ועונה המדרש, שמשה נדרש לבוא, להכנס, להתקרב אל פרעה, אל מקור הקושי והשעבוד - כדי שיוכל למשות את עצמו ואת עמו.
מבעד למילה חירות אנו יכולים לשמוע גם את המילה אחריות; את הדרישה לעמידה עצמאית מול הדברים שמשעבדים אותנו ולמשות את עצמנו מתוכם. כפי ששר הזמר הנפלא בוב מרלי:
Emancipate yourselves from mental slavery, none but ourselves can free our minds!
ולא רק משה נדרש לשחרר את עצמו ואת עמו, גם בני ישראל נדרשים לקחת אחריות. הם נדרשים לסמן את הדם על המשקוף, להתכונן ולהכין מצות ליציאה ולהיות נכונים; ומי שלא מסמן ולא מכין את קורבן הפסח - לא נגאל. על מנת להשתחרר הם נדרשים לא רק להאמין באפשרות לצאת אלא גם לפעול למענה.
גם השבוע אנו מוצאים בתנועה את אותם אנשים נהדרים שצועדים הישר דרך מדבר הפחדים כדי להפוך את המציאות שלהם ושלנו לחופשית וריבונית יותר. אתם מוזמנים להקשיב לסיפורה של דינה חזנוב, כלה רפורמית, שלא נכנעת לבלנית שמנסה למנוע ממנה לטבול במקווה משום שהיא מתחתנת בחתונה רפורמית.

בנוסף, אנחנו מזמינים אתכם להצטרף ליוזמת 'נרפאדמה' - פרויקט ארצי, לקראת ט"ו בשבט, בו נבקש להיפגש עם שכנינו הערבים והיהודים, לבחור מקום במרחב המשותף (נחל, גן, שדה, פינה ברחוב) ולטפח אותו. אנו ממשיכים לקרוא ליהודים וערבים להתחבר על מנת לרפא את הקשרים בינינו לבין עצמנו ואת הקשרים בינינו ובין האדמה עליה אנו יושבים.
ולקראת ט"ו בשבט אנו מזמינים אתכם לבדוק כיצד נוכל כולנו למשות את עצמנו מן הבוץ האקולוגי אליו הובלנו את עצמנו כאנושות ולקבל רעיונות לפעילויות ועשייה באתר קהילה ירוקה של התנועה.
בברכת שבת של חרות ושבוע טוב של אחריות והשתחררות,
צוות התנועה