ידיעון התנועה

אגרת שבת שירה: ט"ו בשבט הגיע...

 
"אִלּוּ פִינוּ מָלֵא שִׁירָה כַּיָּם"
השבת, שבת פרשת וישלח, נקראת גם שבת שירה. זו שבת מיוחדת גם משום שאנו קוראים בה את שירת הים וגם משום שהיא השבת שלפני ט"ו בשבט, חג התעוררותו של הטבע.
ואכן בהרי ירושלים כבר רואים שקדיות ראשונות פורחות ומי שמביט בעצים מקרוב יכול כבר להבחין בניצנים ובעלים ראשונים שמסמנים את תחילתה של הפריחה.
שירה טובה מכילה בתוכה מגוון של רגשות, גלויים וסמויים. לעיתים הרגשות יכולים להיות מנוגדים ועדיין להתקיים בתוך השיר בכפיפה אחת. שירת הים היא שירה שכזו, שירה אשר מכילה הודיה ופליאה מן הצד האחד ואימה ופחד מן הצד השני.
בביטוים רבים בשירת הים ניתן לראות את עוצמת הרגשות הללו. שירת הים נפתחת במילים: "אשירה לה' כי גאה גאה" (שמות טו', א') ותאורי האל בה הם מן הנועזים שישנם במקרא : "ברב גאונך תהרוס קמיך... נורא תהילות עושה פלא" (שם, ח'-יב'). האל מתואר כמציל ופודה אך גם כנורא והורס. ההצלה של האחד היא הכאב של האחר והשירה מתארת גם את המצרים הטובעים בים וגם את בני ישראלים הניצלים. החירות נקנית בדמים ואכן התפלא כבר המדרש על שירה זו כשהעיר "בנפול אויבך אל תשמח".
את המציאות שבה אנו חווים רגשות מנוגדים של שמחה המהולה בכאב ובעצב, אנו מכירים היטב במציאות הישראלית. גם השבוע כך היה. פתחנו את השבוע עם הידיעות הכואבות על הירצחה של דפנה מאיר ובהמשך על פציעתה של מיכל פרומן שניצלה, ואנו מאחלים לה החלמה מהירה. במוצאי השבת הקרובה יתקיים ערב לזכרו של חבר קהילת 'כל הנשמה' ריצרד לייקין שנרצח בפיגוע בטיילת ארמון הנציב. בערב לזכרו תושק החוברת "שנאה היא לא אופציה". הכאב הוא עצום והאבידה היא גדולה אבל במקביל גדולה גם הפליאה מרוחב הלב ואצילות הנפש של המשפחות שנפגעו: דברי השלום שנשאו מיכל ושיבי פרומן, אצילותו של נתן מאיר והמורשת המפוארת של המאבק בגזענות שהוריש לנו ריצרד לייקן ז"ל כפי שהיא הבאה לידי ביטוי גם בחוברת הנפלאה שהשיק המרכז הרפורמי לדת ומדינה ושעיקרה הוא המאבק בגזענות. אתם מוזמנים לצפות בחוברת - באתר התנועה.
מי יתן ונזכה להרבות את האור ולשאת שירת שלום.
בשבוע הקרוב נחוג את ט"ו בשבט ונפתח את ליבנו מחדש ללבלוב ולפריחה. ניזכר שעלינו מוטלת המשימה לא רק ליהנות מן הטבע אלא גם לדאוג לו ולשמור עליו. לרוצים להעמיק בשאלות של יהדות ואקולוגיה וליהנות מנופי הערבה פסטיבל אקו - יהדות בקיבוצי היהדות המתקדמת בערבה - קורא לכם! ולחוגגים בקהילה ו/או במשפחה - בואו לבקר באתר ט"ו בשבט של התנועה . באתר תמצאו פרטים על אירועי ט"ו בשבט בקהילות התנועה ברחבי הארץ, שלל מאמרים והסברים על החג, הצעות לפעילויות וגם סדרי ט"ו בשבט.
בברכת שבת שלום,
צוות התנועה