ידיעון התנועה

אגרת שבת יתרו: חידושה של הברית

 
השבת אנו קוראים את אחת הפרשות המכוננות במקרא. פרשת יתרו מתארת לנו את מעמד הר סיני, את מתן עשרת הדיברות, את מהלך התקדשותו של העם לקראת המעמד המרומם הזה וגם את אימתו הגדולה ממנו. עד לא מזמן היו בני ישראל עבדים אשר עבדותם הייתה לא רק עבדות פיזית אלא גם עבדות נפשית ורוחנית. המכנה המשותף של בני ישראל היה עבדותם -הם היו נתונים בברית גורל שתכליתה היתה הישרדות בלבד. אבל אלוהים זוכר את הברית ומזכיר למשה ולבני ישראל שהוא כרת ברית עם אבותיהם ולכן יגאל אותם ממצרים. היציאה אל החירות הינה דבר מופלא, אולם מה משמעותה עבור בני ישראל? פרשת יתרו מספרת לנו את סיפור כינונה המחודש של הברית בין העם לאלוהיו, ואולי גם עם עצמו. ברית סיני היא ברית אחרת - זוהי ברית של ייעוד מוסרי, רוחני ואנושי של אדם עם אלוהיו.
 
רבות נכתב בדורות אחרים על משמעותה של המילה 'ברית'. היה זה הרב סולובייצ'יק שטבע את המונחים 'ברית גורל' ו'ברית יעוד'. סולובייצ'יק רצה ליצור הבחנה בין ברית שנכפית על האדם בהיותו יהודי ובין ברית שהאדם בוחר בה מרצונו החופשי - בעיניו שתיהן חשובות והכרחיות לקיום המשותף של העם היהודי. הוגה אחר וחשוב שכתב על הברית היה הרב הרפורמי – הרב פרופסור יוג'ין בורוביץ. תרומתו הרעיונית הגדולה של בורוביץ למחשבה היהודית המתקדמת היא המונח 'תאולוגיית הברית', מונח שבאמצעותו ביקש להעניק מענה אמוני - פרוגרסיבי ליחיד ולקהילה היהודית בעידן הפוסט מודרני. לפני כשנתיים פורסם במסגרת 'ספריית היהדות המתקדמת' תרגום לספרו החשוב "חידושה של הברית". בכריכת הספר מופיעים הדברים הבאים מפרי עטו של אחד מעורכי הספר ד"ר אילון שמיר (העורך השני, הרב פרופ' יהוידע עמיר):
"קריאתו של בורוביץ, שהושמעה בהקשר היהודי האמריקני, לכינון 'עצמי-יהודי' אחראי ובן ברית, פוגשת את אי הנחת השוררת בחלק גדל והולך בהחברה בישראל מהתרבות הקפיטליסטית, מהאינדיבידואליזם הקיצוני, המפרק קהילות, משפחות, זוגות. אי נחת זה מוליד חיפוש אחר איזון מחודש, אחר טיפוח של 'עצמי' יציב, הרואה את מעגלי החברה כחלק ממנו ואת עצמו כחלק ממעגלים חברתיים מתרחבים שהוא מחויב להם; עצמי שיש לו אלוהים".
אנו מזמינים אתכם לקרוא עוד על הרב בורוביץ ויצירתו באתר התנועה. את ספרו של הרב בורוביץ' ניתן לרכישה במזכירות התנועה: info@reform.org.il.
רב יקר נוסף שנפטר השבוע הוא הרב אליהו אלן לוין. בשנות ה-60 היה הרב לוין מהדמויות היהודיות הבולטות שתמכו במאבק לשוויון זכויות לשחורים בארה"ב. בשנותיו בארץ שימש הרב לוין אחד ממובילי המשרד הישראלי של התנועה הרפורמית בצפון אמריקה והיה דמות משמעותית בהקמתו של קיבוץ יהל. אנו מזמינים אתכם לקרוא את הכתבה המרגשת שנכתבה לזכרו של הרב לוין באתר YNET יהדות. לקריאה לחצו כאן.
אנו שמחים לעדכן כי התוכנית הישראלית לרבנות פותחת את שעריה לשנה"ל תשע"ז ומחפשת מנהיגים ומנהיגות ששואפים להוביל את המחנה היוצר והמחדש בשפה ובתרבות היהודית והישראלית. יום פתוח יתקיים ב- 7.3.16. מוזמנים לשתף. לפרטים נוספים - לחצו כאן.
ולסיום, אנו מאחלים הצלחה לקיבוצינו בערבה אשר מארחים בסוף השבוע את פסטיבל אקו - יהדות.
בברכת שבת שלום,
צוות התנועה