ידיעון התנועה

צפו: הודעה מיוחדת בעקבות החלטת הממשלה בעניין הכותל

הכותל הוא של כולנו!

ממשלת ישראל קיבלה היום החלטה היסטורית בעניין הכותל המערבי, החלטה שיש בה הכרה חסרת תקדים בזרמים הלא אורתודוכסים. ההחלטה מחזקת באופן משמעותי את העיקרון שיש יותר מדרך אחת להיות יהודי בישראל; שיש יותר מדרך אחת להתפלל, לחגוג ולהתחבר למסורת היהודית. זה יום חשוב לכל מי שמאמין שהאחדות בעם ישראל תגיע לא באמצעות אחידות או כפייה אלא באמצעות סובלנות וכבוד הדדי.

החלטת הממשלה קובעת כי תוקם רחבת תפילה שוויונית ללא מחיצות בחלק הדרומי של הכותל. הרחבה תשתרע ממעלה המוגרבים ועד לקצה הדרומי של הכותל המערבי ואורכו של אזור התפילה השוויוני יהיה זהה לזה של רחבת התפילה המופרדת. הרחבה השוויונית תהיה חלק בלתי נפרד מהאתר הממלכתי והסדרי התפילה בה יעוגנו בחוק המקומות הקדושים. הכניסה לרחבה השוויונית תהיה מהרחבה הציבורית של הכותל והיא תהיה גלויה לעין כל.

הרחבה והאזור סביבה ינוהלו לא על ידי רב הכותל אלא על ידי גוף משותף של הממשלה, התנועה הרפורמית, התנועה הקונסרבטיבית וארגון נשות הכותל. בנוסף, ההחלטה מבטיחה את האופי הציבורי והממלכתי של הרחבה העליונה באתר הכותל באופן שימנע את המחזות המבישים של הפרדה בין חיילים וחיילות בטקסי השבעה של צה"ל או מניעה של שירת "התקווה" על ידי אישה.

מה המשמעות של ההחלטה?

  • לראשונה – הכרה מלאה וברורה של החוק הישראלי בתפילה שוויונית ברוח היהדות הרפורמית והקונסרבטיבית כחלק מהמנהג של המקומות הקדושים לעם היהודי.
  • לראשונה – יהיה קיים גוף ממשלתי משותף בעל סמכויות מעוגנות בחוק ותקצוב ממשלתי בהשתתפות נציגים רשמיים של התנועה הרפורמית והתנועה הקונסרבטיבית.
  • לראשונה – כל מבקר בכותל וכל משפחה מהארץ ומהתפוצות החוגגת בר או בת מצווה יוכלו לבחור בין תפילה בהפרדה עם מחיצה בין נשים וגברים ולבין תפילה שוויונית ומעורבת.
  • לראשונה – יובטח בחוק, האופי הממלכתי של הרחבה העליונה והשימוש בה לטובת טקסים ואירועים ממלכתיים וציבוריים ללא הפרדה בין גברים ונשים וללא כפייה של נורמות דתיות שאינן מקובלות על רוב הציבור הישראלי (למשל איסור על שירת נשים).

החלטת הממשלה התקבלה בתום משא ומתן שנמשך למעלה משנתיים בשותפות מלאה של התנועה הרפורמית והתנועה הקונסרבטיבית בארץ ובצפון אמריקה, ארגון נשות הכותל, הסוכנות היהודית והפדרציות היהודיות של צפון אמריקה. אנו מוקירים תודה לכל שותפינו וכמובן למזכיר הממשלה היוצא, מר אביחי מנדלבליט וצוותו.

עם החלטת הממשלה פרסמה התנועה הרפורמית את התגובה הבאה:

החלטת הממשלה שמה קץ למונופול החרדי בכותל ויש בה הכרה חסרת תקדים בזרמים הלא אורתודוכסים. לראשונה יכיר החוק בישראל בתפילה שוויונית ללא מחיצות בין גברים ונשים, כחלק מהמנהג באתר המקודש ביותר לעם היהודי, ולראשונה גם יוקם גוף ממשלתי שיהיה בו ייצוג ברור ורשמי ליהדות הרפורמית והקונסרבטיבית בישראל. חשוב לומר שההחלטה מבטיחה גם את היכולת של הציבור האורתודוכסי להמשיך ולהתפלל כמנהגו בעזרת הנשים ובעזרת הגברים ואנו מכבדים מנהג זה. העיקר מבחינתנו הוא שההחלטה הזאת מחזקת באופן משמעותי את העיקרון שיש יותר מדרך אחת להיות יהודי ויש יותר מדרך אחת להתפלל ולהתחבר למסורת היהודית. זה יום חשוב לכל מי שמאמין שהאחדות בעם ישראל תגיע לא באמצעות אחידות או כפייה אלא באמצעות סובלנות וכבוד הדדי, ואנחנו מצפים מהממשלה ליישום מהיר ומלא של ההחלטה.

לעיונכם מובאות עיקריות מדו"ח ועדת מנדלבליט שאושר בישיבת הממשלה- לצפייה לחצו כאן

בברכה,
ראובן מרקו, יו"ר הנהלת התנועה
הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה