ידיעון התנועה

אגרת שבת תרומה: לקראת ועידת התנועה, עדכונים מהשטח ועוד...


השבוע חגגנו את ראש חודש אדר א' הבא עלינו לטובה ומביא עימו כתמיד גלים של שמחה. בראש חודש אדר אנו מציינים גם את יום המשפחה שבעבר צוין כיום האם. התנועה הרפורמית, בניגוד לתנועות אחרות, מיהרה לקבל בברכה את המשפחות השונות שנוצרות בתקופה המודרנית. אנו מאמינים כי לאהבה יש דרכים רבות וכי הלב יודע להתרחב.

גם פרשת השבוע, פרשת תרומה, עוסקת בלב ובשמחה. פרשת השבוע עוסקת בבניית המשכן והיא מלאה בפרטים שהם לכאורה טכנים: באילו אבנים ובאילו עורות להשתמש, מהי כמות הלולאות הנדרשת ומהו אורך היריעות הנכון... אולם, מבעד לשלל ההוראות הטכניות ניתן לחוש את הלב של המשכן ואת מהות קיומו.

הפרשה פותחת בקריאה אל כל העם לקחת חלק בבניית בית המקדש, אולם לא מדובר על תשלום מיסים כי אם על נדיבות הלב: "ויקחו לי תרומה מאת כל איש אשר ידבנו ליבו תקחו את תרומתי" (שמות כה' ב'). נדיבות הלב היא המפתח לבניית המשכן שאמור להיות המרכז והלב של העם, משכן שבנייתו מבוססת יחסים של אחווה ועל הרצון המשותף של כל חלקי העם לקחת חלק במאמץ הבנייה. כפי שאנו כבר יודעים לא פשוט לייצר יחסי אחווה בתוך העם ובין השבטים ולא פשוט למצוא נקודת מרכז שתאחד את כולם. ואכן, בלב ליבו של המשכן בפתח קודש הקודשים עמדו שני כרובים: "והיו הכרובים פרושי כנפים למעלה סוככים בכנפיהם על הכפרת ופניהם איש אל אחיו אל הכפורת יהיו פני הכרובים"(שם כא'). על פי אחד המדרשים במדרש שמות רבה, כאשר פניהם של בני ישראל היו באמת איש אל אחיו וסימלו את האחווה - פניהם היו גם אל המקום ואל השכינה. אולם כאשר פניהם לא היו איש אל אחיו הם גם לא היו מכוונים אל המקום...

לצערנו, הקושי לייצר יחסי אחווה בין חלקי העם השונים מלווה אותנו גם בימינו אנו. לאחר שחגגנו את יצירת המרחב הפלורליסטי ברחבת הכותל, אנו עדיין נאלצים להתמודד עם גלים של הדרה ופסילה. אתם מוזמנים להאזין לתגובת התנועה ולדבריו של הרב ריק ג'ייקובס, נשיא האיגוד ליהדות רפורמית בארה"ב, לדברים הקשים שאמר השר יריב לוין על התנועה הרפורמית. אנו שבים ומזכירים שפנינו לשלום ולחברה ישראלית ויהודית שמצליחה לחיות ביחד על ריבוא פניה.

לסיום, אנו מזמינים את החברים הצעירים של התנועה להצטרף לבית המדרש בקיבוץ יהל שבערבה אשר מציע מסלול שמשלב עבודה מועדפת עם למידה בית מדרשית מיוחדת באווירה קהילתית יוצאת דופן. מחזור ט' של בית המדרש יחל בסוף החודש ומציע מלגת לימודים בסך 1,800 ש"ח בנוסף למלגת העבודה המועדפת. לפרטים נוספים וסיפורי בוגרים - לחצו כאן.
בברכת חודש טוב ושבת שלום,
צוות התנועה