ידיעון התנועה

אגרת שבת תצוה: הכהן הגדול, אז והיום.

 
השבת אנו קוראים את פרשת תצווה. לאחר שעסקנו בשבת שעברה בבניית המשכן, השבת אנו עוסקים בבניית מעמד הכוהנים - משרתי הדת של עם ישראל. משה מצווה לקחת את אהרון ובניו ולתפור להם בגדים מיוחדים שידגישו את תפקידם ומעמדם: "ועשית בגדי קדש לאהרון אחיך לכבוד ולתפארת" (שמות, כח' ג'). ואכן בגדים מיוחדים מיועדים לכוהנים ובמיוחד לכהן הגדול: חושן, אפוד, מעיל ועוד. נשאלת השאלה מה מהותם של הבגדים האלו? כמובן שחלק מן המהות קשורה לבניית מעמדו של הכהן: לייחד, להבדיל, להעניק סמכות ובמובן מסוים אפילו לקדש אותו. אולם זו לא המהות היחידה של בגדיו המיוחדים של הכהן. בין פרטי הבגדים שמור מקום מיוחד ומרכזי לחושן. החושן הנו לוח ועליו שתי אבני שוהם שעליהם חקוקים שמותיהם של שנים עשר שבטי ישראל. החושן היה מונח על ליבו של הכהן הגדול "ונשא אהרון את שמותם לפני ה' על שתי כתפיו לזיכרון" (שם, יב') ותפקידו היה להזכיר לאהרון שהוא אינו מורם מעם אלא שהוא שליח העם, חלק ממנו, נושא אותם על כתפיו וליבו. אהרון היה צריך להניח על ליבו את הדבר המורכב שנקרא 'אחדות העם' ולהיות השליח של כולם ולא של השבט שלו, לא של המקורבים אליו ולא של מי שדומים לו. יש להניח שלא רק היום אלא גם בימים עברו לא היה פשוט להיות נציגם של השבטים כולם...
במובנים רבים פרשת תצווה משרטטת לנו את החזון המקראי לדמותו של שליח הדת הראשי של החברה. בימינו שליחי הדת אמורים להיות הרב הראשי, שר הדתות, נציגי הרבנות הראשית וכדו'. גם הם נציגיו של העם, ממומנים על ידי העם, חלקם אף מקפידים על לבוש מהודר... אולם האם הם אכן נציגים של כל העם? האם הם נושאים קרוב אל ליבם גם את מי שדעותיהם שונות?
גם השבוע ספגה התנועה הרפורמית הערות קשות מן הממסד הדתי במדינה שאמור לייצג את כל העם. הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף גינה את בית המשפט העליון שפסק שיש להתיר למתגיירים במסגרות הזרמים הליברלים לטבול במקוואות המדינה. בנוסף התבשרנו כי חברי הכנסת החרדיים וחבריהם מהבית היהודי חתמו על הצעת חוק שלא תאפשר למי שמשתייכים לזרמים הליברלים לטבול במקוואות שהמדינה בנתה. וכך, בעוד שמערכת המשפט עושה צעדים משמעותיים להכיר בקבוצות השונות בעם היהודי ולכבד אותן - נציגי הדת בכנסת ובמוסדות הדת השונים מתקשים לקבל זאת.
 
לא קל לתנועה הרפורמית בעולם ובישראל להמשיך ולספוג את ההכפשות ואת ההדרה, אולם למרות הקשיים התנועה הרפורמית בעולם ממשיכה לתמוך ולחזק את הקשר שלה עם מדינת ישראל. בשבוע הקרוב תתארח בישראל ועידת הרבנים הרפורמים של צפון אמריקה (CCAR) ויותר מ - 300 רבות ורבנים יגיעו לארץ, ילמדו, יסיירו, יפגשו עם ראש הממשלה, יבקרו בכנסת ובקהילות התנועה.
משלחת של רבנים ורבות מצפון אמריקה ירוצו ביום שישי הבא במסגרת מרתון תל אביב למען התנועה הרפורמית בישראל. אתם מוזמנים/ות להצטרף אליהם. לפרטים נוספים - לחצו כאן
בברכת שבת שלום,
צוות התנועה.