ידיעון התנועה

כי תשא: מסכמים שבוע מרגש ליהדות הרפורמית בישראל ובעולם!

 
כל עם זקוק למנהיגות חזקה, ברורה ונוכחת. השבת אנו קוראים את פרשת כי תשא אשר עוסקת במשבר שנוצר כאשר משה עולה אל ראש ההר ונעלם לארבעים יום ולילה. "וירא העם כי בשש משה לרדת מן ההר ויקהל העם אל אהרון ויאמרו אליו קום עשה לנו אלוהים...כי זה משה האיש אשר העלנו מארץ מצריים לא ידענו מה היה לו". העדר המנהיגות מעלה פחדים וגורם לאנשים לפעול מתוך דחפים קמאיים, על אחת כמה וכמה לעם עבדים שזה עתה השתחרר מעבדות. יפה מתאר זאת אהוד בנאי בשירו הנפלא 'עגל הזהב': "אנחנו כאן בלב מדבר, צמאים למים חיים, ואתה על ראש ההר, מעל העננים' אין שום אות, אין סימן, כל כך הרבה ימים, במעגל סגור מסתובבים, סביב עגל הזהב". מוזמנים/ות לקרוא את דרשתה של הרבה מירה חובב לפרשה, המלווה בשירו של אהוד בנאי, ב'זמר לשבת' פרי עטה - כאן.
מול העלמותו של משה עומד אהרון. אהרון ספג ביקורת קשה גם ממשה וגם מהפרשנים על כך שנענה לרצון העם ובנה את עגל הזהב. אולם, לצד הביקורת היו גם לא מעט פרשנים שראו באהרון מנהיג שמחובר לעם ומבין אותו להבדיל ממשה שנחשב למנהיג מרוחק יותר, זה שקרוב לאלוהים ועולה על ההר, אולם לא תמיד הוא ניחן ביכולת להבין את בני עמו.
משה ואהרון מהווים שני מודלים שונים של מנהיגות. משה מייצג מודל של מנהיגות יותר מרוחקת ואידאולוגית שמתווה דרך, עומדת בלחצים ומגיעה ליעדים. אהרון לעומת זאת מייצג מנהיגות יותר קרובה ונגישה, רודפת שלום וקשובה לצרכים של האנשים; אולם מן הצד השני מתקשה לעמוד בלחצים ונענית לדרישות שאינן תמיד הגיוניות. ואכן, לא קל להיות מנהיג ויפה לראות במקרה הזה את ההנהגה המשותפת של שני האחים השונים זה מזה אך גם משלימים זה את זה.
בימים אלו מתקיים בארץ הכנס השנתי של איגוד הרבנים הרפורמים בצפון אמריקה (CCAR), בו משתתפים למעלה מ- 360 רבות ורבנים. במקביל לסיורים ולהרצאות ניפגשו הרבנים ביום שלישי עם ראש הממשלה וביום רביעי השתתפו לראשונה, באופן רשמי, בועדת העליה והקליטה בכנסת ונפגשו עם חברי כנסת מכל גווני הקשת הפוליטית. חברי כנסת רבים הביעו את תמיכתם בתנועה הרפורמית, דיברו על חשיבות הפלורליזם היהודי למדינת ישראל ועל ההישג ההיסטורי בעניין רחבת הכותל. הביקור כולו זכה לסיקור תקשורתי רחב ונדמה כי התנועה הרפורמית זכתה להכרה ולנראות רבה. אתם מוזמנים לקרוא עוד על הביקור והתגובות בתקשורת באתר התנועה - כאן.
 
ביום שישי תוכלו להיפגש עם רבים מהרבנים המבקרים בארץ כאשר הם ירוצו למען התנועה הישראלית במסגרת במרתון תל אביב. במהלך השבת תוכלו לפגוש אותם ברבות מקהילות התנועה שיארחו אותם לתפילות השבת. יישר כוח לצוות התנועה והמרכז שעמל קשות לארח את הרבנים ולהכיר להם את מפעליה של התנועה הישראלית.

אנו מזכירים לכם כי ועידת התנועה מתקרבת ופרטים ראשונים נמצאים כבר באתר התנועה.
בברכת שבת שלום,
צוות התנועה.