ידיעון התנועה

אגרת שבת: עוד מתקפה על התנועה, כנס רבנים, והוועידה שבדרך

חוכמת הלב.
השבת אנחנו קוראים את פרשת ויקהל, שעוסקת בבניית כלי המשכן על ידי בצלאל ואהליאב, בניית המנורה, הכרובים, בדי המשכן וכדומה. האומנים, בעלי המלאכה מתוארים בפרשה כחכמי לב, ואף הנשים נקראו כך, חכמות לב. חוכמת הלב מתוארת כמתנה אלוהית הקשורה ביכולת לתרגם רעיונות נעלים ומופשטים לחומר וצורה באופן שמשמר את הקדושה ולא הופך אותה לחומרית ומרודדת . " וימלא אותו רוח אלוהים בחוכמה בתבונה ובדעת ובכל מלאכה ולחשוב מלאכות לעשות בזהב ובכסף ובנחושת...ועשה אהליאב וכל איש חכם לב אשר נתן ה' חוכמה ותבונה ובהמה לדעת לעשות את כל מלאכת הקודש". ( שמות לה', לה'- שמות לו', ב'). מה היא אותה חוכמת הלב? כמה פרשנויות ניתנו לביטוי זה. המקובלים של המאה ה13, חכמי הזוהר, הגדירו גם את המקובלים כחכמי לב, כוונתם היתה היכולת לחבר את הרגש השכל להבנת המציאות האלוהית והאנושית. במקרא חוכמת הלב מוגדרת בפרוש כחוכמה שניתנת במתנה, כהשראה אלוהית ולאף אדם אין בעלות עליה.
גם פלורליזם נובע מההנחה העמוקה שלאף אחד אין בעלות על האמת, שלתורה יש פנים רבות ושאלו ואלו דברי אלוהים חיים. התנועה הרפורמית כתנועה פלורליסטית מעולם לא טענה לאמת בלעדית ולהיות פרשנות בלעדית ויחידה ליהדות, אלא תפסה את עצמה כאחת הפרשנויות, אחת מהאלטרנטיבות, השואפת יותר לקרבה אל המודרנה ולמיזוג ערכים מערביים ואוניברסאליים עם מיזוג זהות יהודית עמוקה ושורשית.
 
גם השבוע אותגרה התנועה כאשר עמדה בעוד מתקפה תקשורתית הפעם בעקבות פוסט שפירסם ערוץ 20 ובו התקיף את התנועה הרפורמית כתנועה מזויפת, שאינה ראויה להחשב חלק מהציבור היהודי. הפוסט היה חלק מהדרה שיטתית של הערוץ את אנשי התנועה וזאת בניגוד לתנאי הרישיון שלו.
השבוע פגשנו ונפרדנו לשלום מכ-300 רבנים שביקרו במסגרת הכנס השנתי של איגוד הרבנים של צפון אמריקה. הכנס היה חגיגה אמיתית, החל מהמפגשים המרגשים עם ראש הממשלה חברי הכנסת השונים, התפילה החגיגית הראשונה במתחם הכותל השוויוני, ולסיום הסיורים הנהדרים שערך המרכז הרפורמי לדת ומדינה והמפגש עם הקהילות. רבנים שונים ציינו את החוויה העמוקה שהייתה להם מלפגוש את התנועה הרפורמית הישראלית בתנופה של צמיחה והתפתחות.
ומחגיגה לחגיגה, אנו נערכים לוועידה השנתית של התנועה הרפורמית שתעסוק השנה ברב תרבותיות בחברה הישראלית. ההרשמה לוועידה תפתח בסוף החודש. מהרו להרשם!
בברכת שבת שלום,
צוות התנועה