ידיעון התנועה

אגרת שבת פיקודי: עדכונים בנושאים שעל סדר יומנו הציבורי

סיומים והתחלות חדשות. השבת אנו קוראים את פרשת פקודי החותמת את ספר שמות ומספרת לנו על סיום בניית המשכן; על הרגע בו נאספת כל העבודה הקשה, תרומת נדיבי הלב, אומנותם של בצלאל ואהליאב והרצון הטוב של בני ישראל ונארגת לתמונה יפה של משכן שיהווה משכן לרוח העם והפרט. גם בהפטרה אנו קוראים על הרגע בו נבנה בית המקדש הראשון בירושלים ועל שלמה שמעלה אליו את ארון הברית: "אז אמר שלמה ה' אמר לשכון בערפל, בנה בניתי בית זבל לך מכון לשבתך עולמים" (מלכים א' ז' נא)".
השבוע אנחנו מציינים את תחילתו של חודש אדר ב' - וידוע הוא ש'משנכנס אדר מרבין בשמחה'. בעוד כשבועיים נחגוג את פורים וכבר עתה ניתן להכנס לאתר החגים של התנועה ובו שלל מאמרים, הצעות לפעילויות משפחתיות וגם מגילת חג משפחתית ברוח התנועה הרפורמית.
אולם לא תמיד נקודות הסוף וההתחלה הן נקודות ברורות ומובחנות. לעיתים הדרך ארוכה ומלאת פיתולים וכל סוף נדמה כהתחלה ולהפך. התנועה הרפורמית נמצאת בימים אלו בעיצומה של דרך כזו. הנה דברים שכתב מנכ"ל התנועה, הרב גלעד קריב, במכתב שיצא השבוע לראשי מוסדות התנועה:
בששת השבועות האחרונים, מעת שממשלת ישראל קבלה את ההחלטה בענין הסדרי התפילה בכותל המערבי ועד עתה, מצויה התנועה שלנו במוקד של שיח ציבורי, פוליטי ותקשורתי בהיקפים כמעט חסרי תקדים. אל הדיון הער והאינטנסיבי בסוגיית הכותל, הצטרפו פסק הדין של בית המשפט העליון בענין טבילת גרים רפורמים במקוואות ציבוריים, התבטאויותיו החריפות של השר יריב לוין נגד היהדות הרפורמית, והודעתו של ערוץ 20 שימנע מהזמנת דוברים המזוהים עם היהדות הרפורמית, בניגוד מפורש לתנאי הרשיון שניתן לו. עניינים אלו הביאו לחשיפה תקשורתית רחבה מאד לתנועה ולדוברים מטעמה, ובמקביל להתבטאויות חריפות מאד מצד דוברי המפלגות החרדיות והממסד הרבני ואיומים מפורשים ביצירת משבר קואליציוני.
ביום ראשון האחרון הודיע ראש הממשלה על מחויבותו ליישום החלטת הממשלה בנושא הכותל ובמקביל על בקשתו מהרבנים הראשיים להגיש את הערותיהם למתווה עד אמצע חודש מרץ. יחד עם שותפינו בתנועה המסורתית, בארגון נשות הכותל, בסוכנות היהודית ובפדרציות היהודיות בצפון אמריקה אנו עומדים בקשר ישיר עם לשכת ראש הממשלה במטרה לעמוד ולהתעקש על מחויבותה של הממשלה ליישום המתווה כפי שהוסכם על ידי כל הצדדים למשא ומתן הארוך. במקביל אנו פועלים לבלימת ניסיונות חקיקה של המפלגות החרדיות בעניין המקוואות, שנועדו לעקוף את פסיקת בג"ץ, ולגיוס אנשי ציבור וממשל נוספים להבעת תמיכה במתווה הכותל, ולהבעת התנגדות להשתלחות החריפה של הדוברים החרדים.
העיסוק התקשורתי הנרחב מעניק, מטבע הדברים, במה נרחבת לדברים החריפים המוטחים בנו. עם זאת, באותה הנשימה הוא מעניק לנו הזדמנות חשובה להביע את עמדותינו ולהציג את דרכה של התנועה שלנו. לא פחות חשוב מכך, עיסוק תקשורתי זה מייצר מהלכים של תמיכה מצד אישי ציבור ותקשורת שאינם מזוהים עם התנועה, אך מביעים עמדה אוהדת ותומכת. אנו חשים כי בחלק ניכר מההזדמנויות התקשורתיות, עמדתנו זוכה לאהדה רבה מצד מראיינים ומגישים, שפעמים רבות מציגים את טיעונינו, באופן לא פחות משכנע מן הדוברים מטעמנו. בהזדמנויות תקשורתיות אלו אנו מנסים להדגיש את המסרים הבאים:
- קיומו של צורך ברור ודחוף להצבת קו אדום להתבטאויות כנגד היהדות הרפורמית, במיוחד מצד אישי ציבור ורבנים הנושאים במשרות ציבוריות ואי נכונות שלנו לעבור לסדר היום על התבטאויות מסוג זה.
- היותנו הצד שפועל למציאת פשרות ופתרונות פרגמטיים (הן כפי שנעשה בעניין הכותל והן בסוגיית המקוואות) בניגוד לממסד הרבני והחרדי הדוחה כעת את מתווה הפשרה בכותל ומתבצר בעמדות קיצוניות.
- הרלוונטיות העמוקה של הסוגיות הנדונות לכלל הציבור הישראלי ולא רק לקהלי היהדות הרפורמית והקונסרבטיבית.
- הקשר שבין הדיון הציבורי הנוכחי לצמיחתה והתבסוסותה של היהדות הרפורמית הישראלית ופעילותה הקהלתית והחינוכית, בצד המשך הדגש על חשיבות הקשר בין מדינת ישראל לזרמים הלא אורתודוכסים בתפוצות.
לסיום, אנו שמחים לברך את רוכבי מסע האופניים התנועתי שסיימו בשבוע שעבר מסע רכיבה בשבילי הארץ לטובת חיזוקה של התנועה הרפורמית וכן את קהילת 'ידיד נפש' בכרמיאל וקהילת 'ברכת שלום' בקיבוץ גזר שבתי הכנסת החדשים שלהן נמצאים בימים אלו בשלבי סיום.
 
אנו מזכירים לכם שבעוד כשבועיים תיפתח ההרשמה לועידת התנועה - פרטים נוספים בקרוב.
בברכת שבת שלום,
צוות התנועה
תגובת התנועה הרפורמית להפעלת הלחץ החרדי במטרה להביא לביטול הקמת הרחבה השוויונית בכותל: