ידיעון התנועה

אגרת שבת ויקרא: לקראת פורים, סערת חוק המקוואות ועוד


השבת אנו מתחילים לקרוא בספר ויקרא אשר נקרא בתלמוד ספר 'תורת הכוהנים' בגלל עיסוקו הרב במצוות הקשורות להקרבת הקורבנות. העיסוק בקורבנות תמיד מאתגר את הקורא המודרני. מה לנו ולהרג מכוון של בע"ח על מנת להודות או לכפר על מעשינו? שאלה זו הטרידה גם את חכמינו עוד לפני התקופה המודרנית והגדיל הרמב"ם שטען שמצווה זו עיקרה להטות את עובדי העבודה הזרה לעבודת ה', בדרך שלא תהיה זרה להם - אולם לעתיד לבוא תבטל עבודת הקורבנות. התנועה הרפורמית מראשיתה לא קיבלה את עבודת הקורבנות כחלק מעבודת האל ולכן אפילו בסידור הרפורמי, במקומות בהם מתפללים תפילת מוסף ומזכירים את סדר הקורבנות, נותר רק זכר למוסף. הנה חלק ממה שאנו קוראים מהסידור: "קרבת אלוהים חפצנו- איכה נתקרב?...הנה שמע מזבח טוב , להקשיב מחלב אילים. אחיך כי ימוך עמך- והחזקת בו. הגר כי יגור איתך- ואהבת אותו. ..." הקרבה מתורגמת למעשים של נתינה, הקשבה וההקרבה היא הקרבה מן הזמן :"הבא קרבנך משעותיך ".
התנועה הרפורמית מביאה אל העולם היהודי את השילוב בין המודרני למסורתי, את היכולת להתמיר רעיונות, להתחבר אל העומק שלהם ולשאול מה התרגום שלהם בתקופה המודרנית, לשמר את המהות אבל לאו דווקא את האופן בו דברים נעשו בעבר.
השילוב הזה הנו ריקוד עדין בין שימור לשינוי, בין התחברות עמוקה לעבר לבין נשיאת העיניים להווה ולעתיד. במדינה הקטנה שלנו ישנם רבים שמתחברים אל האופן בו אנו עושים את החיבור בין ישן לחדש אבל גם רבים אשר חוששים ממנו. התנועה הרפורמית מותקפת ללא הרף בטענות שחדש אסור מן התורה ושחייבים לשמר את הסטטוס קוו לפיו ישנה רק דרך אחת להיות יהודי במדינת ישראל. השבוע עבר בקריאה טרומית חוק המקוואות אשר מנסה לעקוף את החלטת בג"ץ לאפשר שוויון פולחני לכל הזרמים ביהדות. אנחנו נמצאים בעיצומו של מאבק סוער על עצם ההכרה בזרמים הליברלים בישראל והמאבק הוא לא קל, אולם אנו ממשיכים בנחישות ובסבלנות, מחוזקים מההישגים ומצמיחתה של התנועה.
בשבוע הבא נחגוג את פורים בקהילות התנועה ברחבי הארץ. פורים הינו חג של השתנות ותקווה, חג של התחפשות אבל גם של הסרת המסיכות, של נתינה וקהילה. אנו מזמינים אתכם לבקר באתר החגים התנועתי לקראת פורים. באתר שלל מאמרים, מסכתות חג, הצעות לפעילויות משפחתיות וגם מגילה משפחתית נוחה לקריאה וברוח התנועה. בנוסף, אתם מוזמנים ומוזמנות להצטרף לארועי פורים בקהילותינו ולקריאות המגילה באווירה שוויונית ופתוחה. לארועי פורים בקהילות התנועה ברחבי הארץ - לחצו כאן.
בברכת שבת שלום,
צוות התנועה