עמדות ותגובות

ההסתה הגזענית מבית מדרשו של ארגון להב"ה

המרכז הרפורמי לדת ומדינה

חשון תשע"ו נובמבר 2015

ההסתה הגזענית מבית מדרשו של ארגון להב"ה

1. באתר האינטרנט של ארגון להב"ה – למניעת התבוללות בארץ הקודש - מצוין "אנחנו בארגון להבהלא מחכים שהבת תרצה לעזוב את הגוי, אנחנו פנים אליה ברגע שאנחנו שומעים על המקרה ומשכנעים אותה בדרכי נועם לעזוב אותו." אולם "דרכי הנועם" מתגלות עד מהרה כבלתי נעימות בעליל. בתחתית העמוד מופיעה המדבקה הבאה:

2. על אף ניסיונותיו להציג את עצמו כארגון לגיטימי שכל מטרתו היא מלחמה בהתבוללות, מטרת ארגון להב"ה היא אחת – ללבות שנאה והסתה כלפי הציבור הערבי בישראל, למנוע כל קשר בין יהודים וערבים בישראל, ליצור חומות הפרדה גבוהות בין שני הציבורים ולקרוא להפליית ערבים בתעסוקה ובמתן שירותים. במסווה של מלחמה בהתבוללות מפרסם הארגון את משנתו המטיפה לשנאת ערבים תוך כדי הפחדה והסתה על בסיס גזעני. המסר של הארגון הינו כי ערבים הם אויבי ישראל וכל מגע עמם יגרום לאסון.

3. הסתה זו מתרחשת על פני זירות רבות באמצעות עשרות קמפיינים תקשורתיים, סרטונים, פליירים, כרזות, עלונים, הפגנות, כנסים ולאחרונה באופן נרחב באמצעות רשת האינטרנט ובאמצעות קבוצות ווטסאפ. הארגון מפעיל מתנדבים בכל רחבי הארץ, ומארגן הפגנות אלימות רבות שמטרתן הטלת אימה על הציבור הערבי.

4. בין פעולות הארגון– קו מלשינון, בו ניתן היה לדווח על נשים יהודיות המקיימות מערכות יחסים עם ערבים; הענקת "תעודת כשרות" לעסקים שאינם מעסיקים ערבים; פרסום באתר האינטרנט של הארגון "עמוד קלון" אשר נועד לפרסום שמות של נשים יהודיות ידועות אשר נמצאות במערכת יחסים אינטימית עם גבר לא יהודי; פרסום כרוז בירושלים המזהיר צעירים ערבים שלא לצאת עם בחורות יהודיות אחרת ייפגעו, ימים ספורים לאחר תקיפה קשה של בחור ערבי. תופעות מעין אלה אפיינו תקופות אפלות בהיסטוריה האנושית בכלל והיהודית בפרט.[1]

5. דפוס הפעולה הנוכחי של הארגון בירושלים הוא כדלקמן: מדי חמישי בערב, ולעתים גם במוצאי שבת, מתייצבים עשרות פעילי להב"ה בכיכר ציון במרכז ירושלים בחולצות הארגון ובדגלים, ומחלקים פלאיירים ומדבקות. מדי פעם יוצאים הפעילים, שרובם נערים, לצעדות וקוראים קריאות כגון "ערבי תיזהר, אחותי שווה יותר", "בנות ישראל לעם ישראל" ו"כהנא צדק", תוך שהם מחפשים זוגות מעורבים, או עוברי אורח ערבים, ומאיימים עליהם. המסה הקריטית של פעילי הארגון היא בני נוער צעירים, מקצתם פליטי מסגרות שונות, רבים מהם גרים בשכונות תפר בירושלים שיש בהן חיכוך גבוה עם מזרח העיר ותושביה, ומוכרים לאנשי קידום נוער של העירייה. בני הנוער מלווים בדרך כלל בשניים-שלושה "מבוגרים אחראים", שמורים לפעילים להסיר את חולצות הארגון כאשר מתפתחות סיטואציות אלימות, כאשר המבוגרים נעלמים מהשטח על מנת להימנע ממעצר וחקירה, ומותירים מאחור את בני הנוער, ליטול את האשמה.

6. המשטרה אינה מספקת מענה ראוי להתכנסויות המאיימות של פעילי להב"ה ואינה מנטרלת סיטואציות בעייתיות בטרם יסלימו לאלימות פיזית. גם בזמנים הקשים שעוברים על מדינת ישראל בשבועות האחרונים, על המשטרה להקפיד להגן על המיעוטים החיים בקרבנו, ולמנוע לא רק מקרי אלימות ותקיפה אלא גם איומים והטרדות מילוליות קשות, אשר בתורן מלבות הסתה ובכך מעצימות את מעגל האלימות.

7. כדוגמה לאופן הפעילות של הארגון ניתן להביא את המצעד של כאלף פעילי להב"ה (יחד עם פעילי לה פמיליה) מיום 9.10.15 אל הכותל, תוך שהם צועקים "עוד כהנא חי", "מוחמד מת", "יהודי נשמה ערבי בן זונה" "מוחמד לא נביא, הוא סתם עוד ערבי". כשהגיעו הצועדים לאזור שוק מחנה יהודה, הם החלו לחפש עובדים ערבים ולדלוק אחריהם על מנת לפגוע בהם. המפגינים המשיכו לצעוד לכיוון העיר העתיקה תוך שהם עוברים חנות אחר חנות ומחפשים עובדים ערבים. המפגינים גם תקפו את נציגי התקשורת וכן נהגי מוניות ערבים, שספגו יריקות.

8. פעילותו של ארגון להב"ה מהווה עבירה ברורה על הדין הפלילי, האוסר על הסתה לגזענות והסתה לאלימות. פתיחה בחקירה בגין עבירות אלה דורשת את אישורו של היועץ המשפטי לממשלה שנוקט מדיניות מצמצמת ביותר בכל הנוגע להסתה כנגד ערבים. גם כאשר הוגשו כתבי אישום, דובר בפעילים זוטרים (כגון מציתי בית הספר הדו לשוני) ולא בראשי הארגון. על היועץ המשפטי לממשלה להורות על העמדה לדין של אנשי להב"ה אשר עוברים בבירור על החוק. בהיעדר תגובה תקיפה מצד מערכת אכיפת החוק המסמנת תופעות אלה כבלתי חוקיות, גילויי ההסתה יימשכו ויחריפו.

9. המרכז הרפורמי לדת ומדינה והמטה למאבק בגזענות פנו בעניינו של ארגון להב"ה עשרות פעמים אל היועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיפתח בחקירה נגד הארגון והעומד בראשו, ב-20 עניינים שונים. לאחר שלא נתקבלה תשובה מהותית משך ארבע שנים, הוגשה לפני כשנה עתירה לבית המשפט העליון. בתשובה לעתירה, הודיעה המדינה כי החל מיוני 2012 מתקיימת נגד הארגון חקירה סמויה אשר בדצמבר 2014, לאחר הצתת בית הספר הדו לשוני בירושלים על ידי פעילי להב"ה, הפכה לגלויה. הואיל וטרם נתקבלה החלטה לגבי העמדה לדין, דחה בית המשפט העליון את העתירה. עד היום לא הסתיימה החקירה ולא התקבלה החלטה האם יוגשו כתבי אישום והארגון ממשיך בפעילותו החמורה. על רשויות אכיפת החוק לחדול מהסחבת בטיפול בארגון להב"ה ולמצות עמם את הדין.[1] ראו דו"ח שהוציא המרכז הרפורמי בשנת 2014 בנושא גזענות ומגדר: "מה אם ערבי היה מתחיל עם אחותך?"