עמדות ותגובות

תגובת התנועה הרפורמית על אימוץ מתווה וועדת מנדלבליט בעניין הכותל, על ידי ממשלת ישראל

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית : החלטת הממשלה מעניקה הכרה חסרת תקדים ליהדות הרפורמית וליהדות הקונסרבטיבית, שמה סוף למונופול החרדי בכותל, וקובעת שבאתר המקודש ביותר לעם היהודי, ובכל מקום אחר, תהיה יותר מדרך אחת להתפלל ולהתחבר למסורת היהודית, ובכלל זאת תפילה ללא מחיצות וללא הפרדה בין נשים וגברים.

ההחלטה משקפת ניסיון מבורך להימנע ממחלוקות ולבחור בדרכי שלום תוך עמידה על הלגיטימיות המלאה של כל הזרמים בעם היהודי ובכך שהיהדות בישראל אינה שייכת לזרם אחד בלבד. אנו רואים בהחלטה פורצת דרך זו בסיס להישגים נוספים בעתיד בתחום יחסי הדת והמדינה.

יחד עם שותפינו בארץ ובתפוצות ובראשם התנועה הקונסרבטיבית, ארגון נשות הכותל והסוכנות היהודית נעקוב בקפדנות אחר יישום ההמלצות ונוודא שהכותל המערבי אכן יהפוך לאתר ממלכתי ולאומי שישקף בעת ובעונה אחת את אחדותו של העם היהודי ואת ריבוי הפנים שבו.
 


ממשלת ישראל אישרה היום את המלצות הצוות המייעץ לעניין הסדרי התפילה בכותל המערבי בראשות מזכיר הממשלה היוצא מר אביחי מנדלבליט. פרטי ההחלטה:

* תוכשר רחבת תפילה ממלכתית בשטח משמעותי בחלקו הדרומי של הכותל המערבי. ברחבה זו לא תהיה הפרדה בין גברים ונשים והתפילה ברחבה זו תתנהל ברוח היהדות הרפורמית והיהדות הקונסרבטיבית. הרחבה תהיה חלק אינטגרלי מאתר הכותל המערבי, התפעל במסגרת חוק המקומות הקדושים, והכניסה אליה תעשה דרך הרחבה הציבורית של האתר.
* רחבת התפילה השוויונית תנוהל על ידי מועצה בה זה יכנהו נציגי ממשלה בכירים ונציגים של התנועה הרפורמית, התנועה הקונסרבטיבית וארגון נשות הכותל, ובאמצעות תקציב ממשלתי.
* ההחלטה קובעת שהרחבה העליונה של הכותל המערבי אינה אזור תפילה והיא מיועדת לטקסים ממלכתיים וציבוריים. ברחבה זו לא תונהג בה הפרדה בין גברים ונשים.
* עם הכשרת הרחבה במלואה והקמת המועצה יקבע ברחבות הצפוניות של הכותל (עזרת הגברים ועזרת הנשים הנוכחיות) מנהג תפילה אורתודוכסי וברחבה הדרומית – מנהג תפילה שוויוני ופלורליסטי.

משמעות ההחלטה כהחלטה היסטורית פורצת דרך:
לראשונה – הכרה מלאה וברורה של החוק הישראלי בתפילה שוויונית ברוח היהדות הרפורמית והקונסרבטיבית כחלק מהמנהג של המקומות הקדושים לעם היהודי.
לראשונה – גוף ממשלתי משותף בעל סמכויות מעוגנות בחוק ותקצוב ממשלתי בהשתתפות נציגים רשמיים של התנועה הרפורמית והתנועה הקונסרבטיבית.
לראשונה – כל מבקר בכותל וכל משפחה מהארץ ומהתפוצות החוגגת בר או בת מצווה יוכלו לבחור בין תפילה בהפרדה ועם מחיצה בין נשים וגברים ולבין תפילה שוויונית ומעורבת.
לראשונה – יובטח בחוק האופי הממלכתי של הרחבה העליונה והשימוש בה לטובת טקסים ואירועים ממלכתיים וציבוריים ללא הפרדה בין גברים ונשים וללא כפייה של נורמות דתיות שאינן מקובלות על רוב הציבור הישראלי (כגון: מניעת שירת נשים).
לראשונה – חברו יחד התנועה הרפורמית והתנועה הקונסרבטיבית בישראל ובתפוצות, ארגון נשות הכותל, הסוכנות היהודית לארץ ישראל והפדרציות היהודיות בצפון אמריקה למהלך משותף ומוסכם עם ממשלת ישראל בתחום יחסי הדת והמדינה.


לקריאת מובאות נבחרות מתוך הדו"ח – לחצו כאן !

לצפייה בסרטון המסביר את החלטת הממשלה שצלמנו הבוקר באתר הכותל – לחצו כאן: