ראש השנה במשפחה

בשער זה תוכלו למצוא הצעות לפעילויות משפחתיות לציון החגים והמועדים. הצעות אלה נועדו לסייע לכם להעשיר את החג במסגרת הביתית, ולהפכו לחוויה משפחתית ומשמעותית, גם לקטנים שבחבורה. חג שמח! 

ראש השנה
פותחים שולחן לראש השנה

        על שולחן החג של ראש השנה מונחים מאכלים אשר לטעמם או לשמם משמעות סמלית, הקשורה בברכות לשנה החדשה. "אמר אביי: הואיל ויש ממש בסימן, יהא אדם רגיל לאכל בראש השנה דלעת ורוביה, כרשה וסלק ותמר... " (בבלי, כריתות, ו', ע"א) זאת אומרת, שמאחר ויש משמעות וחשיבות לסימן, יהיה זה הרגל ומנהג לאכול בראש השנה מאכלים אשר במראם, בטעמם ובריחם מהווים סימן וסמל למצוות החג. עריכת שולחן החג והכנת המאכלים הנה הזדמנות לחוויה לימודית במסגרת המשפחתית דרכה יכירו בני המשפחה את הברכות המצטרפות למאכלים השונים. הרעיון העומד מאחורי אכילת מאכלים סמליים מוכר כמעט בכל חגי ישראל ונעוץ בהטמעת רעיונות וערכים (אכילת תפוח בדבש בראש השנה מסמלת את ההתכוונות לשנה טובה ומתוקה, אכילת המצה בפסח מסמלת את ההזדהות עם האביונים). לצד הכרות עם המאכלים המסורתיים נציע להוסיף מאכל משפחתי אהוב ולדרוש ברכה שתאפיין אותו כמאכל סמלי לראש השנה. כמו כן ניצור צלחת חג יצירתית שנוכל להציב במרכז שולחן החג. הפעילות מתאימה לילדים בגילאי גן חובה – כיתה ג'.

להורדת הפעילות כקובץ לחצו כאן


ראש השנה משפחתי
מעמד
מעמד חג, הכולל קטעי קריאה ושירה, המסודרים על פי שערים: פתיחה, בתשרי נברא העולם, מחזוריות, חשבון נפש ונעילה. הפעילות מיועדת לילדים בכל הגילאים.

להורדת המעמד כקובץ מעוצב לחצו כאן


הצעה לתשליך משפחתי
פעילות
מעשה בחסיד אחד שישב אצל שישב אצל ר' מרדכי מנדבורנא. קודם ראש השנה בא לרבי ליטול רשות לנסוע לביתו.
אמר לו הצדיק: " מפני מה אתה ממהר?"
אמר לו: " שליח ציבור אני, ואני צריך לעיין במחזור ולהסדיר את תפילתי"
אמר לו: " המחזור בעינו עומד כאשתקד, אלא מוטב שתעיין במעשיך ותסדר את עצמך".

עשרת הימים הראשונים של השנה העברית הנם ימים של חשבון נפש. הם מאפשרים לאדם העסוק בשגרתו והרגליו, לקחת פסק זמן על מנת להשתהות ולעיין בנפשו. המילה שנה טומנת בחובה שני פעלים בעלי משמעות הפוכה- האחד- לִשֽנות – לחזור שוב ושוב על ההרגלים המוכרים והשני- לְשַנות, לבחור מאילו הרגלים ארצה להיפרד לקראת השנה החדשה ואלו דפוסי התנהגות חדשים אבקש לאמץ. לקראת יום הכיפורים נציע למשפחות לקיים תשליך יצירתי באמצעותו נחווה באופן סמלי את ההזדמנות לחשבון נפש אישי ומשפחתי.

היחידה המשפחתית מזמנת לצד שמחה והנאה גם אתגרים וקונפליקטים. עשרת ימי תשובה מהווים טריגר בעבור ההורה לאמץ לחיק המשפחה איכויות של שיח כנה, הקשבה הדדית ומסוגלות לומר סליחה ולסלוח לבני המשפחה. חשבון הנפש עשוי להתקיים בזירה הפרטית אך נכון שיתקיים גם במרחב המשפחתי. לקראת ראש השנה נוכל "להשליך" מעל עצמנו מעט מהקשיים והכעסים ולפתוח שנה חדשה עם איכויות של הדברות וקשב הדדי.

הפעילות מיועדת לילדים בכל הגילאים.

להורדת הפעילות כקובץ לחצו כאן


אוגדן פעילות וטקסים למשפחה
אגף החינוך
מגוון רחב של פעולות משפחתיות, טקסים, ומקורות באודגן חגיגי שהוכן על ידי אגף החינוך של התנועה ליהדות מתקדמת בישראל ומרכז ה"עבודה שבלב" להתחדשות התפילה.

לחצו כאן להורדת האוגדן