המכינה הקדם צבאית למנהיגות תל"מ ביפו

מחזור ד' בשבוע עבודה בקיבוץ יהל ת

מחזור ד' בשבוע עבודה בקיבוץ יהל

"וְצַו אֶת-יְהוֹשֻׁעַ, וְחַזְּקֵהוּ וְאַמְּצֵהוּ: כִּי-הוּא יַעֲבֹר, לִפְנֵי הָעָם הַזֶּה, וְהוּא יַנְחִיל אוֹתָם, אֶת-הָאָרֶץ אֲשֶׁר תִּרְאֶה" (דברים, ג, כח).

במכינת תל"מ (תנועה ליהדות מתקדמת) ביפו אנו פועלים להכשיר את דור המנהיגות היהודי- ליברלי הבא של עם ישראל והחברה הישראלית. אנו שואפים לראות את בוגרינו כולם מובילים בשירות משמעותי בצה"ל ומתפתחים, כל אחד בדרכו, לתפקידי פיקוד וקצונה בצה"ל, להנהגת קהילות מתחדשות, לרבנות ליבראלית ולהובלת פרויקטים חברתיים של תיקון עולם וצדק חברתי.

במכינתנו אנו ניגשים למטרה זו מתוך תפיסה יהודית ליבראלית היונקת עמוקות מהמסורת היהודית, התורה וארון הספרים שלנו מחד ומתפיסת עולם דמוקרטית והומניסטית מאידך. אנו מאמינים ששני המקורות הערכיים הללו אינם סותרים אלא מזינים זה את זה. השילוב ביניהם מעודד את הצעירים לחיבור ומחויבות לעם היהודי והחברה בארץ ולחיפוש אחר צדק חברתי ותיקון העולם.

כמאמר שמעון הצדיק במסכת אבות, המכינה ביפו עומדת על שלשה דברים: על התורה- לימוד מעמיק של תורת ישראל במובנה הרחב (תנ"ך, ספרות חז"ל, הוגי דעות, ציונות, החברה בישראל, סוגיות מוסריות) ושאיפה לקיומה בחיינו, על העבודה- עבודה שבלב, חוויה קהילתית הנוגעת בחוויות טקסיות מעולם הרוח היהודי (קבלות שבת, מעמדים, חגים ואורח חיים יהודי) ועל גמילות חסדים- עבודת ההתנדבות המשמעותית שלנו ביפו.

החיים במרחב העירוני של יפו מהווים הצצה לחברה בישראל וחברי המכינה חיים בעיר וחשים חלק מתושביה. בתכנית ההתנדבות שלנו, לה אנו מקדישים שעות רבות מידי שבוע, אנו מתנדבים עם כלל האוכלוסייה החיה ביפו- יהודים וערבים, מהגרי עבודה ופליטים, ילדים וקשישים ועוד.... מתוך התפיסה שכל בני האדם נבראו בצלם אלוהים. שליחותינו ואחריותנו הן כלפי כל הסובבים אותנו.

במהלך השנה אנו נפגשים עם קבוצות שונות בחברה הישראלית ובין היתר מקיימים שבת במאה שערים, מפגשים עם תושבים מיהודה ושומרון, ערבים אזרחי ישראל וזרמים שונים ביהדות. מפגש מגוון זה מאפשר לחניכים להרחיב את התפיסות שלהם לגבי עצמם ולגבי החברה הישראלית והמערכת החברתית-פוליטית בישראל.

החיים במכינה מתבססים על עצמאות ברמה גבוהה וחניכי המכינה אחראים על התפקוד היום יומי- ניהול הלו"ז השוטף, בישול ארוחות והובלת פרויקטים משמעותיים בקהילה. העצמאות, ביחד עם הלמידה מההתנסויות והאתגרים הרבים שאנו מציבים בפני החניכים במהלך השנה, יעזרו לחניכים לפתח אישיות עצמאית ובטוחה שאינה חוששת מהתמודדויות ואתגרים.

בוגרי המכינה מביאים תפיסות אלו לשירותם הצבאי וכתוצאה מכך מביאים את עצמם לידי ביטוי בתפקידים פיקודיים שונים. בעינינו הכנה לצבא כוללת הכנה ערכית ומוסרית להתמודדות עם המציאות המורכבת בחברה הישראלית כיום ולמשימות של הצבא.