גיור רפורמי

לכל המידע כנסו לאתר הגיור החדש והמותאם - לחצו כאן >>


מרכז הגיור של התנועה הרפורמית, הרב גרגורי קוטלר: טלפון – 054-7791100, דוא"ל – gregory@reform.org.il


עקרונות הגיור הרפורמי  מסלולי הגיור הרפורמי בישראל  המעמד המשפטי של הגיור הרפורמי  מי יכול להתגייר בגיור רפורמי בישראל

הגיור בתנועה הרפורמית בישראל
היהדות הרפורמית מקבלת בברכה ובזרועות פתוחות את אלה המבקשים להצטרף לעם ישראל באופן כן ואמתי, מתוך מטרה לסייע בידם להשתלב באופן מלא בחברה הישראלית ובעם היהודי.החל משנת 2002 מוכרים הגיורים הרפורמים בישראל לצורכי מרשם האוכלוסין. המתגיירים בבית הדין שלנו נרשמים כיהודים בסעיפי הדת והלאום במרשם האוכלוסין. מתגיירים שהתגיירו בקהילות הרפורמיות בתפוצות יכולים לממש את זכותם על פי חוק השבות ולעלות למדינת ישראל.

ברוחו של בית הלל - עקרונות תהליך הגיור הרפורמי
הגיור הרפורמי הוא תהליך רוחני המסתיים בהצטרפותו של אדם אל העם היהודי ואל מסורתו הדתית. בהתאם לרוחה של המסורת היהודית, מתבצע הגיור באמצעות התייצבות בפני בית דין רבני, טבילה, מילה (לגברים) וקבלת עול מצוות, בהתאם להשקפה הפלורליסטית של היהדות הרפורמית. מסע משמעותי זה כולל לימוד של עיקרי המסורת היהודית, קורותיה ומנהגיה ובניית זהות יהודית אישית ומשפחתית משמעותית ובמחויבות ל"כלל ישראל".

היהדות הרפורמית אינה מבקשת להכתיב למתגייר כיצד עליו לנהוג לפני הגיור ואחריו. אורח חיים דתי, אורח חיים חילוני ואורח חיים מסורתי – כולם לגיטימיים ובלבד שהמתגייר נוטל על עצמו מחויבות לקשר משמעותי ופורה עם המסורת היהודית ועם תרבותו של העם היהודי לדורותיו. אנו מעוניינים לסייע למתגיירים ולמתגיירות למצוא את הדרך האישית שלהם ליישם את יהדותם בחיי היומיום, בחגיו ובמועדיו של לוח השנה העברי, ובאירועי מעגל החיים היהודי.

הליכי הגיור פתוחים בפני אזרחים ישראלים, תושבי קבע ותושבים ארעיים הנמצאים במסגרת התהליך המדורג לרכישת מעמד אזרחי קבוע.

בתנועה הרפורמית בישראל קיימים שלושה מסלולי גיור מרכזיים: גיור במסלול כללי,  גיור של "זרע ישראל", גיור קטינים

גיור במסלול כללי – הליך גיור זה נועד למי שאין בעברה של משפחתו כל קשר משמעותי לעם היהודי והוא עושה את צעדיו הראשונים במסע אל עבר היהדות וההצטרפות לעם היהודי. תהליך הלימודים לקראת הגיור במסלול זה נמשך על פי רוב כשנה. במהלך התהליך נחשפים המתגיירים לשישה תחומי תוכן עיקריים: ערכים ואמונה; מעגל החיים היהודי, שבת ומועדי ישראל, הסידור והתפילה, היסטוריה של עם ישראל, ואורחותיו של הבית היהודי. תהליך הלימודים נעשה על פי רוב בקבוצה וכולל לימודים שבועיים.

הגיור איננו תהליך אקדמי, אלא בחירה בדרך חיים, בהשתייכות לאומית ובהזדהות דתית ורוחנית. אשר על כן, לצד הקורס תוכנית הלימודים, אנחנו מצפים מן המתגיירים לעצב בפועל את אורח חייהם היהודי בבתיהם ובמשפחותיהם, וכן ליטול חלק פעיל בחיי הקהילה בה הם לומדים בדגש על תפילות השבת והחג

גיור של "זרע ישראל"- לאור גל העלייה המבורך של שלושת העשורים האחרונים, מציעה התנועה הרפורמית מסלול גיור מיוחד למתגיירים מ"זרע ישראל" – צאצאים לאב יהודי או לסב/סבתא יהודים. מסלול זה פתוח בפני מתגיירים דוברי עברית, אשר חיו את רוב חייהם בישראל, התחנכו במערכת החינוך הממלכתית בישראל ו/או שרתו בצבא או במסגרת השירות האזרחי. הליך ההכנה במסלול זה קצר ומתומצת, ונפרש על פני שבועות מספר עד שלושה חודשים. במסגרת הליך ההכנה מושם דגש על ההיבט הרגשי, הרעיוני והרוחני של הגיור, מתוך הנחה שרמת הידע של המתגייר דומה לממוצע שקיים בציבור היהודי בישראל. ההכנה לקראת הגיור מתבצעת במסגרת קבוצתית או בפגישות אישיות עם הרב/ה המלווים. לא אחת מתקיימות פגישות אלו במסגרת תהליך ההכנה לקראת נישואין של בני זוג שאחד מהם הוא מ"זרע ישראל".

גיור קטינים- מסלול הגיור לקטינים מיועד לקטינים עד גיל בר/בת מצווה. על פי רוב מתגיירים במסלול זה קטינים מאומצים, קטינים שנולדו בהליכי פונדקאות, וקטינים מ-"זרע ישראל", שאביהם יהודי ואמם אינה יהודייה. מבחינה הלכתית גיור זה הנו "גיור על תנאי" ולקטין תעמוד הזכות לשוב מן הגיור עם הגיעו לגיל בגרות.

הליך הגיור של קטינים אינו כולל הכנה לימודית אלא מפגש עם הרב המלווה העומד על אורח החיים המשפחתי ועל מחויבות ההורים לחנך את הילד כיהודי, גם אם אחד מן ההורים אינו מתגייר בעצמו. לאחר המפגש הראשוני מתייצבים המתגיירים הקטינים עם הוריהם בפני בית הדין הרבני.

המעמד המשפטי של הגיור הרפורמי בישראל
החל משנת 2002 מוכרים הגיורים הרפורמים בישראל לצורכי מרשם האוכלוסין. המתגיירים בבית הדין של התנועה יכולים להירשם כיהודים בסעיפי הדת והלאום במרשם האוכלוסין. בנוסף מתגיירים אשר התגיירו בקהילות היהדות המתקדמת בתפוצות יכולים לממש את זכותם על פי חוק השבות ולעלות למדינת ישראל. לאחרונה החלה ממשלת ישראל לתקצב את אולפנות הגיור של קהילות היהדות המתקדמת בעקבות פסיקתו של בית המשפט העליון.

חשוב להדגיש כי הממסד הרבני האורתודוכסי אינו מכיר בגיורים הרפורמים למרות רישומם של המתגיירים כיהודים במרשם האוכלוסין. כתוצאה מכך המתגיירים אינם יכולים להינשא באמצעות רשמי הנישואין הרשמיים של מדינת ישראל. בדומה לאלפי זוגות ישראלים נוספים, נישאים המתגיירים שלנו ובני זוגם בטקסי חופה וקידושין הנערכים על ידי רב/ה רפורמי/ת. במקביל לטקס החופה בוחרים בני הזוג אם להינשא במדינה זרה ולהירשם כזוג נשוי בישראל או להיוותר כידועים בציבור.
עוד על המעמד המשפטי של הגיור הרפורמי בישראל תוכלו לקרוא - כאן

מי יכול להתגייר בגיור רפורמי בישראל ?
מסלולי הגיור של התנועה הרפורמית בישראל פתוחים בפני כל אזרח או תושב קבע במדינת ישראל. בנוסף מתקבלים למסלולי הגיור גם תושבים בעלי מעמד זמני, הנמצאים במסגרת ההליך המדורג לרכישת אזרחות (לדוג': בני זוג של אזרחים ישראלים, בעלי אשר א/5).

התנועה הרפורמית בישראל אינה מגיירת אנשים שאינם בעלי מעמד אזרחי קבוע במדינת ישראל. אשר על כן, מהגרי עבודה ובעלי אשרת עבודה, תיירים ובעלי אשרת לימודים אינם מתקבלים למסלולי הגיור, אלא במקרים חריגים בלבד, אשר יידונו בפני ועדת החריגים של בית הדין.

המבקשים להתגייר יכולים לעשות זאת בכל קהילות התנועה ברחבי הארץ. בערים תל אביב וחיפה פועלים אולפנות גיור גם בשפה הרוסית. בתל אביב וברעננה פועלים אולפנת גיור גם בשפה האנגלית.

לבירור הקהילה ואולפן הגיור הקרובים למקום מגוריכם ופרטים נוספים על הליך הגיור ניתן לפנות לרב גרגורי קוטלר, מנהל מחלקת גיור ומזכיר בית הדין, בטלפון 054-7791100 (בשעות העבודה) או באמצעות דוא"ל: gregory@reform.org.il

אנו מזמינים אתכם ללמוד עוד על הגיור הרפורמי באמצעות העדויות הסיפורים האישיים, פרסומים בתקשורת ודפי המידע – כאן.

לרשימת קהילות היהדות המתקדמת ופרטי ההתקשרות עמם - לחצו כאן