הדרשה השבועית

פרשת כי תצא

היטהרות – כיצד?

הרבה נועה מזור


יחזקאל לו, 16-36

וְלָקַחְתִּ֤י אֶתְכֶם֙ מִן־הַגּוֹיִ֔ם וְקִבַּצְתִּ֥י אֶתְכֶ֖ם מִכָּל־הָאֲרָצ֑וֹת וְהֵבֵאתִ֥י אֶתְכֶ֖ם אֶל־אַדְמַתְכֶֽם׃ וְזָרַקְתִּ֧י עֲלֵיכֶ֛ם מַ֥יִם טְהוֹרִ֖ים וּטְהַרְתֶּ֑ם מִכֹּ֧ל טֻמְאוֹתֵיכֶ֛ם וּמִכָּל־גִּלּ֥וּלֵיכֶ֖ם אֲטַהֵ֥ר אֶתְכֶֽם׃ וְנָתַתִּ֤י לָכֶם֙ לֵ֣ב חָדָ֔שׁ וְר֥וּחַ חֲדָשָׁ֖ה אֶתֵּ֣ן בְּקִרְבְּכֶ֑ם וַהֲסִ֨רֹתִ֜י אֶת־לֵ֤ב הָאֶ֙בֶן֙ מִבְּשַׂרְכֶ֔ם וְנָתַתִּ֥י לָכֶ֖ם לֵ֥ב בָּשָֽׂר׃ [...] כֹּ֤ה אָמַר֙ אֲדֹנָ֣י אלהים בְּיוֹם֙ טַהֲרִ֣י אֶתְכֶ֔ם מִכֹּ֖ל עֲוֺנֽוֹתֵיכֶ֑ם וְהֽוֹשַׁבְתִּי֙ אֶת־הֶ֣עָרִ֔ים וְנִבְנ֖וּ הֶחֳרָבֽוֹת׃ וְהָאָ֥רֶץ הַנְּשַׁמָּ֖ה תֵּֽעָבֵ֑ד תַּ֚חַת אֲשֶׁ֣ר הָיְתָ֣ה שְׁמָמָ֔ה לְעֵינֵ֖י כָּל־עוֹבֵֽר׃ (יחזקאל לו 24-25, 33)


שבת פרה! פרשת פרה? היטהרות ע"י אפר של פרה אדומה?! 

היטהרות? מה לזה ולחיינו היום? האם אפשר להיות טהורים? האם אפשר להיות טמאות? מה המשמעות של מושגים מוזרים אלה בימינו היום? 

ויחד עם זאת, גם אם אין בית מקדש, וגם אם אין טהור וטמא ברוב ימי חיינו, עדיין יש באפשרות הזו של ניקוי, של היטהרות, של שינוי עמוק ומהותי –  זהו רעיון מושך, מרגש. מאפשר חשיבה ומציאות חדשים לגמרי. 

בהפטרה, הנביא יחזקאל, מנבא על חזרת העם לציון. ההיטהרות כאן יותר נעימה לאוזנינו ולתחושותינו מאשר אפר של פרה אדומה. כאן מדובר על מים. מים טהורים שיטהרו אותנו מכל טומאותינו. יחד עם החזרה לציון, והמים הטהורים נקבל גם לב ורוח חדשים. 

ואולי הפוך? – מעצם החזרה לארץ, ובניית הערים החרבות, ועבודת האדמה והפרחת השממה באמת יכולה להיווצר גם רוח חדשה, הטהרות מכל עבודת האלילים, והמים ירוו את הצמא וינקו ניקיון עמוק את כל הווייתנו?

ואולי הפוך אחר – ההיטהרות מכל עבודות האלילים היא זו שתביא אותנו לארץ, היא זו שתיצור את הבניה מחדש, היא זו שתאפשר רוח חדשה, לב טהור. 

ואולי, אולי – רק אם נשלב את כל הדברים יחד – חזרה לארץ, יחד עם היטהרות מעבודת אלילים, יחד עם בנייה מיטיבה ומחדשת, יחד מוכנות והיפתחות ללב ורוח חדשים – רק השילוב המקדים של כל הדברים יחד, יביא להיטהרות. למים הטהורים שיאפשרו מעגל חיים, אמונה, עבודה חדש. 

במסכת יומא, שעוסקת בכלל ביום כיפור, מופיעה המשנה הבאה - 

אָמַר רַבִּי עֲקִיבָא, אַשְׁרֵיכֶם יִשְׂרָאֵל, לִפְנֵי מִי אַתֶּם מִטַּהֲרִין וּמִי מְטַהֵר אֶתְכֶם? - אֲבִיכֶם שֶׁבַּשָּׁמַיִם,
שֶׁנֶּאֱמַר (יחזקאל לו, 25) וְזָרַקְתִּי עֲלֵיכֶם מַיִם טְהוֹרִים, וּטְהַרְתֶּם. וְאוֹמֵר )ירמיה יז, 13): מִקְוֵה יִשְׂרָאֵל ה'.
מַה מִקְוֶה מְטַהֵר אֶת הַטְּמֵאִים, אַף הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מְטַהֵר אֶת יִשְׂרָאֵל.        (משנה יומא ח ט)

יום כיפור מאפשר היטהרות חדשה והתחלה חדשה. אלוהים הוא מקווה המים של כולנו, שמטהר אותנו מחטאינו, בכל שנה ביום הכיפורים. 

כמו ביום כיפור, גם בשבת פרה, ובכל יום אחר בשנה – פתיחת הלב ומוכנות להיטהרות, להשתנות, לעשייה, לחשיבה מה יכול להביא את השינוי המבוקש – ההיטהרות יכולה לקרות. לפעמים צריך בשבילה מים טהורים. לפעמים לב טהור. לפעמים אחד מוביל לשני. לפעמים צריך אוסף של חיבורים, רצונות, עשייה – ופתאום נגלה שמשהו חדש התחיל. 

שבת שלום