הדרשה השבועית

פרשת פיקודי

המקדש גם בימינו - הפטרת פקודי

הרבה רחל דרוק


מלכים א' ז' 51 – ח' 21 (אשכנז) מלכים א' ז' 50-40 (ספרדים) מלכים א' ח' 16-1 (המלצה רפורמית)

השבוע, קל להבין את הקשר בין הפרשה לבין ההפטרה. פרשת פקודי מתארת את סיום בניית המשכן, ה"בית" הנייד איפה שאפשר לראות ולהרגיש את כבוד ה', וההפטרה מתארת את סיום עבודת בבנין בית המקדש, הבית המקביל, הקבוע, שבנה שלמה המלך בעיר דוד ,. 

מה שמייחד את השילוב הזה של פרשת פקודי עם מלכים א', הוא איך שהשפה של הפרשה מהדהדת בהפטרה. בשני המקרים המנהיג, משה בפרשה ושלמה בהפטרה, אחראים לבדוק שכל הכלים והכסף והזהב נמצאים במקומם. בשני המקרים, הדבר האחרון שקורה הוא כניסה רשמית של האלוהים למקום, עם הוצאת בני האדם מקודש הקודשים: 

כך זה נשמע בפרשה: וַיְכַ֥ס הֶעָנָ֖ן אֶת אֹ֣הֶל מוֹעֵ֑ד וּכְב֣וֹד ה' מָלֵ֖א אֶת הַמִּשְׁכָּֽן׃ וְלֹא יָכֹ֣ל מֹשֶׁ֗ה לָבוֹא֙ אֶל אֹ֣הֶל מוֹעֵ֔ד כִּֽי שָׁכַ֥ן עָלָ֖יו הֶעָנָ֑ן וּכְב֣וֹד ה' מָלֵ֖א אֶת הַמִּשְׁכָּֽן׃ (שמות מ', 35-34)

וכך זה נשמע בהפטרה: וַיְהִ֕י בְּצֵ֥את הַכֹּהֲנִ֖ים מִן הַקֹּ֑דֶשׁ וְהֶעָנָ֥ן מָלֵ֖א אֶת בֵּ֥ית ה'׃ וְלֹֽא יָכְל֧וּ הַכֹּהֲנִ֛ים לַעֲמֹ֥ד לְשָׁרֵ֖ת מִפְּנֵ֥י הֶֽעָנָ֑ן כִּי מָלֵ֥א כְבוֹד־ה' אֶת בֵּ֥ית ה'׃ (מלכים א', ח' 11-10) 

במדבר, ענן האלוהים נדד עם העם, היה נוכח כשבני ישראל לא היו אמורים לזוז, ועלה כשהגיע הזמן להמשיך במסע: וּבְהֵעָל֤וֹת הֶֽעָנָן֙ מֵעַ֣ל הַמִּשְׁכָּ֔ן יִסְע֖וּ בְּנֵ֣י יִשְׂרָאֵ֑ל בְּכֹ֖ל מַסְעֵיהֶֽם׃ וְאִם לֹ֥א יֵעָלֶ֖ה הֶעָנָ֑ן וְלֹ֣א יִסְע֔וּ עַד י֖וֹם הֵעָלֹתֽוֹ׃ (שמות מ' 37-36)

בעיר דוד, ענן האלוהים ונוכחותו   לא אפשר לאביו לעשות, הוא מתייחס לעניין של משפחה ממש, ואפשר לנסות לנתח ולהבין את התחושות שלו ברגע הזה, בתור מלך שהספיק לעשות את מה שאבא שלו לא היה יכול לעשות, אבל הפרויקט הענק שלו נמצא בעיר דוד. שלמה לא רק מתייחס לאבא שלו, אלא גם לאבות שאיתם כרת האלוהים ברית והטקסט גם מתייחס למשה והלוחות. 

הסיפור של בית המקדש הוא יותר גדול מבניין אחד, וממשפחה אחת. הוא סיפור על הקשר בין הדורות, והעבודה המתמשכת שכל דור עושה כדי להבטיח לעצמו שכבוד ה' יהיה נוכח בתוכם. כיום אמנם אין לנו משכן או בית המקדש ממש, אבל הפרשה וההפטרה מטילים עלינו את האחריות להמשיך בפרויקט הבנייה הזה כפי שאפשר לנו היום, כדי שגם לנו יהיה קשר עם דורות קודמים ושכבוד ה' תמיד יימצא איתנו, בכל מקום בו אנחנו נמצאים.

שבת שלום