תוכניות לימוד אקדמאיות

בלבה של ירושלים, מול חומות העיר העתיקה, ניצב בית המדרש האקדמי של התנועה הרפורמית בישראל. בית המדרש הוא אחד מארבעת הקמפוסים של ההיברו יוניון קולג'- המכון למדעי היהדות, שנוסד בארה"ב בשנת 1875 (הקמפוסים הנוספים שוכנים בניו יורק, לוס אנג'לס וסינסנאטי). הקמפוס הירושלמי הוקם בשנת 1963, ומאז הוא משרת את התנועה הרפורמית בישראל ואת תלמידי תוכניות הרבנות, החזנות, החינוך והעבודה הקהילתית של התנועה הרפורמית בצפון אמריקה. תלמידים אלו נדרשים לבלות את שנת הלימודים הראשונה שלהם בישראל לטובת חיזוק הקשר עם מדינת ישראל ולימוד מעמיק של השפה העברית.

בית המדרש האקדמי מופקד על הכשרת המנהיגות הרבנית והקהילתית של התנועה הרפורמית בישראל, קהילותיה ומוסדותיה. תוכנית הדגל של המוסד היא בית המדרש הישראלי לרבנים ורבות המסמיך את רבניה של התנועה בתוכנית לימודים הנמשכת ארבע שנים. בוגרי התוכנית נדרשים ללמוד במקביל לימודי תואר שני במדעי היהדות באחת מן האוניברסיטאות. עד היום הוסמכו בתוכנית למעלה ממאה רבנים ורבות המשרתים את התנועה בישראל וגופים רבים נוספים הפועלים בתחום ההתחדשות היהודית והעשייה החברתית.

בצד בית המדרש לרבנים מפעיל הקולג' תוכניות לימודים נוספות לקהל הישראלי המעוניין בלימודי יהדות בגישה ליברלית ופלורליסטית, המשלבת בין מסורת הלימוד הבית מדרשי ובין הישגי המחקר בתחום מדעי היהדות. בין התוכניות המובילות של הקולג':

  • תכנית התמחות בחינוך יהודי פלורליסטי בשילוב עם לימודים לתואר מוסמך בחינוך יהודי במרכז לחינוך יהודי ע"ש מלטון, האוניברסיטה העברית בירושלים.
  • תכנית מזורים - לימודי תעודה בליווי רוחני. תכנית סוגיות חיים – לימודי תעודה בביבליוגרפיה תלמודית.
  • תכנית תנופה – תוכנית להכשרת מנהיגות מקצועית צעירה בתחום ההתחדשות היהודית והעשייה הקהילתית-חברתית (תכנית שנתית המבוססת על מפגש חודשי וליווי אישי).

בנוסף לתכניות ההכשרה מפעיל הקולג' מחלקה לפיתוח מקצועי בתחום ההתחדשות היהודית, מחלקה למוסיקה וחזנות, מכון לארכאולוגיה ומקרא וספריה בתחום מדעי היהדות מן המובילות בארץ. בית המדרש שוכן בקמפוס יפיפה שתוכנן על ידי האדריכל ספדי, ברחוב דוד המלך בירושלים. קמפוס הוא חלק מן המתחם המשותף של מוסדות היהדות הרפורמית, הכולל גם את מטה התנועה הישראלית, מטה האיגוד העולמי ליהדות מתקדמת ואת בית שמואל-מרכז שמשון, מרכז הארחה ותרבות.

הקמפוס פתוח לציבור הרחב המבקר בירושלים. לפרטים נוספים – בקרו באתר הקולג': www.huc.edu/israel.