מן התקשורת

סיקור תפילת המחאה בכותל 2.11.16

ביום רביעי ה 2/11/2016 נעשתה היסטוריה בכותל המערבי
לראשונה הוכנסו יותר מעשרה ספרי תורה לרחבת הכותל לתפילה שוויונית במסגרת אירוע מחאה על אי יישום מתווה הכותל עליו הסכימה הממשלה בתחילת השנה. באירוע השתתפו נשות הכותל וראשי התנועה הרפורמית והמסורתית בארץ יחד עם מקביליהם בארה"ב שבאו למחות על הבגידה שחשה יהדות התפוצות לאור אי מימוש ההסכם.

צפו בסיקור מקיף של האירוע ושל המשבר סביב מתווה הכותל בערוץ אחד:כמה דברים שחשוב להבין על מתווה הכותל:

  • רוב יהדות העולם שייכים לזרמים הליברלים – הרפורמים והקונסרבטיביים. המנהג האורתודוקסי בכותל אינו מאפשר ליהודים הליברלים להתפלל בו תפילה שוויונית כדרכם. עובדה זו משדרת לרוב יהודי העולם שהם יהודים סוג ב' בעיני המדינה, דבר הגורם לקרע מדיני בין ישראל ויהדות התפוצות.
  • התנועות הליברליות לא שואפות להפיל את המחיצה בין גברים ונשים לכותל ורואות בחשיבות רבה את המשך קיומו של המנהג האורתודוקסי במקום. בלב מתווה הכותל המוצע עומדת רחבת תפילה שלישית שבה יהיה אפשר לקיים תפילה שוויונית. כך יהיה ייצוג לכל זרמי היהדות במקום הקדוש ביותר לעם יהודי באופן שייצג את המציאות של העם היהודי. ישנה יותר מדרך אחת להיות יהודי, ובכל זאת אנחנו חלק מעם אחד.
  • גם בתוך העולם האורתודוקסי ישנם רבנים המכירים במציאות זו של העם היהודי, בחשיבותו של מתווה הכותל בפרט ובהכרה בזרמים הליברליים בארץ ובעולם בכלל.
הרחבה השוויונית שתקום לצד שתי הרחבות הקיימות
תהפוך את הכותל לסמל של אחדות העם היהודי על זרמיו השונים


עיקרי מתווה הכותל
  • כותל אחד: כניסה אחת לכותל המערבי. הכניסה תהיה מחולקת לשלושה נתיבי בידוק - נשים, גברים ומעורב. אחרי הבידוק יכול כל אדם לבחור באיזה כותל הוא רוצה לבקר. לבחור(!) בין הרחבה הצפונית של הכותל המערבי, בה מנהג המקום הוא אורתודוקסי. או הרחבה הדרומית של הכותל המערבי, בה מנהג המקום הוא שוויוני בהתאם למנהג היהדות הקונסרבטיבית והיהדות הרפורמית. שתי הרחבות, הצפונית והדרומית, תהיינה מצוידות בספרי תורה, סידורים, שולחנות לקריאה בתורה וכל שנחוץ לתפילה בהתאם לסגנון בו את או אתה חפצים.
  • שוויון ופלורליזם: תקנות השמירה על מקומות קדושים יעודכנו, ולראשונה בספר החוקים של מדינת ישראל יופיעו המילים המפורשות: "...מנהג המקום יתבסס על העקרונות של פלורליזם ושיוויון מגדרי, והתפילה במקום תהא תפילה שוויונית ומעורבת של נשים וגברים גם יחד, ללא מחיצה".
  • גודל: הרחבה השוויונית תהיה רבת מפלסים, גדולה ורחבת ידיים. היא תשתרע על פני שטח שיכלול רחבת תפילה מוגבהת (בנויה) ואת כל שטח הרחוב ההרודיאני. שטח התפילה הכולל יעמוד על כמעט 900 מ"ר (לשם השוואה מדובר על שטח שהוא כ- 70% מעזרת הגברים הקיימת, ו- 130% מעזרת הנשים הקיימת).
  • ניהול הרחבה: מועצה ציבורית, במינוי רוה"מ, שבראשה יו"ר הסוכנות ו- 6 נציגים לתנועה הקונסרבטיבית, לתנועה הרפורמית ולנשות הכותל; לצד 6 נציגים ממשרד רוה"מ, משרד התפוצות, ורשות העתיקות. זוהי המועצה הסטטוטורית הראשונה בה מתמנים, בהגדרה, נציגי הזרמים.
  • תקציבים: משרד רוה"מ יקצה תקציב קבוע, שנתי, שלא יפחת מ- 5,000,000 ₪ לניהול הרחבה החדשה, תחזוקתה, ופרסום שירותי הדת שספק לכלל הציבור בישראל על פי המנהג הרפורמי והקונסרבטיבי.
  • הרחבה הציבורית: רחבת הכותל העליונה, זו שמעל רחבת התפילה (עזרת גברים/נשים הקיימת כיום) תוגדר כרחבה ממלכתית ותשמש כמקום לעריכת טקסים ממלכתיים, לאומיים וצבאיים בלבד. תפילה תתאפשר בה רק במספר מועדים מוגדרים בשנה (ט' באב, שלושת הרגלים וכיו"ב) בהם אין די ברחבת בעזרת הנשים והגברים הקיימות. התפילה במועדים אלו תתקיים ברחבה על פי המנהג האורתודוקסי.