מאמרים

בשער זה מאמר, אשר נכתב על ידי הרב גלעד קריב, בשתי גרסאות. האחת נכתבה שמונה שנים לאחר הרצח והשנייה בחלוף תריסר שנים. המאמר עוסק בתכניו של יום הזיכרון הממלכתי ובאתגר הניצב בפני החברה הישראלית באשר לעיצובו של יום זה. אנו מזמינים את חברי התנועה וידידיה כמו גם את הציבור הרחב לשלוח לנו מאמרים נוספים על תכניו של היום ועל אופן עיצובו הראוי.

לשליחת מאמרים נוספים: info@reform.org.il

בין יום זיכרון לתענית ציבור – במלאת שמונה שנים לרצח
הרב גלעד קריב

 
יום הזיכרון הממלכתי ליצחק רבין, יב מרחשוון, היום שיזכר יחד עם תאומו – הארבעה בנובמבר, כיום שניתץ בבת אחת את אמונתנו התמימה, שכאן, בישראל, דבר כזה – לא יכול להתרחש. קביעתה של כנסת ישראל את יום הזיכרון בתאריך העברי של הרצח חקקה במעגל חיינו השנתי, לא יום כי אם תקופה של זיכרון, החתומה מצדה האחד ביב חשוון ומצידה השני בארבעה בנובמבר. פעמים, שזה מקדים את זה ופעמים להפך. פעמים שחשוון הופך כולו למעין חודש סליחות ישראלי ופעמים – מעמיד אותנו לוח השנה לנוכח עשרה ימי תשובה נוספים.

לחצו כאן לקריאת המאמר המלא


בין יום זיכרון לתענית ציבור – במלאת תריסר שנים לרצח
הרב גלעד קריב
מעטים הם המועדים בלוח השנה הישראלי, ששמם אינו ברור דיו. אחד מהם הוא היום בו מצויין רצח רבין. בעשרות המהדורות של יומנים ולוחות שנה, בכותרות המשדרים ועמודי העיתונים משמשים להם בעירבוביה שני השמות: יום הזיכרון ליצחק רבין ויום הזיכרון לרצח רבין. לכאורה הבדל קטן ולא מאד חשוב. הלכה למעשה – עדות לקושי הישראלי להגדיר מה זוכרים ביום זה, איך ומדוע. 

לחצו כאן לקריאת המאמר המלא